Варна събира това лято Хайгашод с 20-ина братовчеди от целия свят

15.08.2024 18:05 Моника Ковачева

Дядо му и двамата му братя намират спасение тук около 1907 г., бягайки от Османската империя и гоненията срещу арменския народ

Хайгашод Агасян е роден във Варна, но никога не е живял там. Родът и близките му обаче винаги са го връщали към морския град. Прекарвал е летата с баба си и дядо си в стария еврейски квартал.

"Малката стара къща на улица "Бачо Киро" 16 вече отдавна не съществува, сега там има блок", разказва известният български композитор и автор на популярна и детска музика.

Понякога посещава уличката, където е играл като дете, но там вече не е останал никой от детството му. Това, което продължава да го свързва с града, са близките, паметта за роднините и гробът на дядо му, който той посещава с букет цветя, когато има възможност.

Градът винаги ще има специално място в сърцето на композитора, защото остава тясно свързан с историята на неговия род. Дядо му и двамата му братя намират спасение във Варна в началото на миналия век - около 1907 г., бягайки от Османската империя и гоненията срещу арменския народ.

Имат и четвърти брат, когото "губят" - като войник скача от кораб и преплува до Гърция, а оттам до Америка. Дядото на Агасян и семейството му разбират за това бягство чак през 60-те години, след като дълго време се търсят с писма по света.

Така се намират - трима братя във Варна и четвъртият в Америка, но никога не се виждат отново, припомня си Агасян.

Това лято Хайгашод Агасян и братовчедите му - разпръснати между Варна и Америка, решават да възродят родовата памет и да организират родова среща във Варна.

В любимата морска градина се събират над 20 братовчеди, които живеят в различни краища на света и не са се виждали от години.

Други от От страната и света

Министър Янкулов: Напълно неясно е защо, след като е имало обосновано предположение за корупция Теодора Георгиева не е обвиняема

Остава изключително притеснително впечатление, че подобен тип наказателни производства се използват за други цели, като например злепоставяне, сплашване, дискредитиране

Йордан Върбанов става генерален директор на НКЖИ до провеждане на конкурс

Служебният министър на транспорта и съобщенията Корман Исмаилов прие депозираната оставка на генералния директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) Александър Вецков

Трайчо Трайков: Турция е готова да обсъдим промени по договора с "Боташ"

"Разговаряхме с турския ми колега, който прие поканата да дойде в София. Междувременно ние ще разгледаме подробно в нашето министерство къде виждаме възможности да бъде оптимизиран този договорът с

Заместник областният управител на Шумен Диян Димитров е освободен от длъжност

Заместник областният управител на Шумен Диян Димитров е освободен от длъжност със заповед на служебния министър-председател Андрей Гюров, съобщиха от пресцентъра на областната администрация

Нейнски: Над 2600 българи са евакуирани от региона на Близкия изток

Над 2600 българи са евакуирани от региона на Близкия изток, каза служебният министър на външните работи Надежда Нейнски на пресконференция в МВнР във връзка с ескалацията на обстановката по

>