Тридневен форум "Ела (си) в Благоевград" привлича напуснали града, бизнес и чужденци

13.08.2024 20:02 Тони Маскръчка
Кметът Методи Байкушев поздравява участниците във форума „Защо в Благоевград".
Участниците във форума „Защо в Благоевград".

Тридневен форум „Ела (си) в Благоевград" се провежда за първи път в Благоевград като целта му е да представи възможностите за живот и работа в града и да привлече напусналите града да се върнат обратно.

Днес десетки благоевградски фирми и представители на местни и международни компании участваха бизнес срещата "Защо в Благоевград", част от тридневните прояви.  Бизнеси в сферата на строителството, IT технологиите, туризма, производството и др. бяха заели местата си. По време на целодневното изложение гостите имаха възможност да разговарят с работодатели и професионалисти в различни сфери и да обменят идеи и контакти.

Първи с презентация се включи кметът на община Благоевград Методи Байкушев, който представи подробно бъдещи проекти, за които администрацията ще кандидатства за финансиране чрез национални и европейски програми, както и визията си за стратегическо развитие на Благоевград и привличане на инвестиции.
 Той съобщи, че за първите 5 месеца на 2024 г. в община Благоевград са се регистрирали нови 471 души от други български градове. Дерегистрирани са само 7 души.

Пред присъстващите кметът представи Общия устройствен план на общината. „Границите на града са там, където ние – гражданите на Благоевград живеем, всичко останало представлява планина или 90% от територията на Благоевград. Тя е вълшебна, имаме 3 достъпа до Национален парк Рила, на нашата територия е и един от малкото биосферни резервати в света в списъка на ЮНЕСКО. Селата Бучино, Лисия, Покровник и др. малки населени места достигат почти до 2000 м. надморска височина. Всичко това е прекрасно, но когато ни попитат защо в Благоевград не се правят толкова много заводи, като например в Пловдив, трябва да си дадем сметка, че 90 % от тяхната територия е поле, а при нас планина.
Към момента, това което успяхме да направим е, че започнахме процедура за вкарване в регулация на малка индустриална зона от 110 дка. на бившите Черешарници в района на Долно Церово.

Във форума опит споделиха успели благоевградчани, които са се върнали от чужбина в родния си град, както и чужденци и чужди фирми, избрали да развиват дейност в града.

По-рано днес като част от инициативата „Ела (си) в Благоевград" бе организиран и поход до Кръста над града.

Други от От страната и света

Православен календар за 16 декември

Св. прор. Агей. Св. мчк Марин Пророк Агей е един от двадесетте малки пророци. Предсказал възстановяването на Йерусалимския храм, като казал, че ще бъде по-славен от Соломоновия

Само в "24 часа" на 16 декември: 70 млн. евро трябват на София, за да няма нова стачка

Само в "24 часа" на 16 декември: - Интервю със зам.-кмета на София Георги Клисурски за бюджета на столицата и нуждите от пари - Гласът на Валя Балканска стига на един светлинен ден от

Доказаха: Рискът от алцхаймер расте от затлъстяване

При хора с наднормено тегло протеините, свързани с болестта, се увеличават с до 95% по-бързо, показва ново изследване Затлъстяването е един от важните фактори

Държавата плаща първо заплатите, пенсиите и помощите. Ако има пари, и останалото

Отлагат с три години новата такса смет На извънредно заседание в понеделник правителството в оставка взе решение, с което предлага на Народното събрание да приеме удължителен бюджет

Радев: Картините на Васил Горанов преоткриват моменти и личности, изградили България

Талантът, размахът и всеотдайността на Васил Горанов в неговите картини докосват сърцата на всички българи, карат ги да преоткриват моменти, събития и личности от историята ни

>