Огнен ад в Гърция! Пожари “като мълния” изпепелиха коли и къщи край Атина (Видео, снимки)

12.08.2024 22:09
Огнен ад обхвана покрайнините на Атина, като няколко болници, както и редица градове и села бяха евакуирани. СНИМКА: РОЙТЕРС
Гръцки огнеборци се борят с пожарите.
Пожарите край Атина.

Премиерът Мицотакис прекъсна отпуска си заради критичната ситуация

Огнен ад обхвана покрайнините на Атина, като няколко болници, както и редица градове и села бяха евакуирани. Небето над гръцката столица е похлупено от гъст облак дим, който заедно с високите температури способства за така наречената "термична бомба".

В понеделник пламъците в южната ни съседка бързо се разпространиха заради силния вятър и изпепелиха по пътя си къщи, дървета и коли. Гръцките противопожарни служби посочват, че въпреки

“свръх-

човешките”

усилия през

цялата нощ

горският пожар, който достига до 25 м височина, е плъзнал “като мълния”, тъй като ветровете постоянно променят посоката си. От събота насам общо 40 пожара избухнаха на гръцка територия - повечето бяха овладени, но огнеборците се опитват да потушат още седем. Министърът на гражданската защита Василис Кикилиас обяви, че в гасенето участват поне 685 пожарникари, 27 горски екипа, 183 автомобила, както и 16 противопожарни самолета и 17 хеликоптера. Кикилиас предупреди, че се очаква ветровете да останат много силни през следващите дни. Той обаче беше категоричен, че “ще продължим с всички сили, докато последното огнище не бъде потушено”.

Сред най-засегнатите градове е Варнавас, който се намира на североизток от Атина. “Всички гори са унищожени. Не знаем какво следва, кога и дали пожарът ще свърши”, казва местен жител пред Би Би Си. Той уточнява, че фронтът на пламъците е голям - над 25 км. “Цялата територия, която гори тук, беше маслинови дървета, селскостопанска площ” - разказва друг жител на града и с тъга допълва:

- Всички тук имат

маслинови

горички или лози

и те са изгорени,

всичко е унищожено.”

“Целият ни град е обхванат от пламъци”, заяви Стергиос Циркас, кмет на историческия град Маратон, който също е силно засегнат. Редица домове бяха изпепелени, като всички 7000 жители на Маратон бяха преместени на безопасно място. Поне две болници в града също бяха евакуирани.

“Изправени сме

пред библейска

катастрофа”, коментира още Циркас. Гражданската защита на страната обяви извънредна ситуация за Пентели, Мелисия, Политея, Екали, Драфи, Диони и Неа Еретрия.

Заради критичната ситуация гръцкият премиер Кириакос Мицотакис прекъсна лятната си почивка на Крит, за да се върне в Атина.

“Огънят е неконтролируем и изключително агресивен. Постоянно променя посоката си и това създава проблеми както за сухопътните сили, така и за въздушните”, обясни Николаос Лавранос, шеф на Федерацията на служителите в противопожарните служби. Гърция е особено уязвима за пожари, след като преживя най-топлата си зима досега, както и дълги периоди без валежи. Поне до четвъртък има повишена тревога, а температурите се очаква да достигнат 40°С.

Други от От страната и света

Лозарите получиха над 2 млн. лева от държавата за борба с вредителите

Държавен Фонд „Земеделие" (ДФЗ) изплати над 2 млн. лв. (2 238 234 лв.) по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Национална програма от

Над 950 проверки са извършени през тази година от Агенцията за качество на социалните услуги

Над 950 проверки са извършени през тази година от Агенцията за качество на социалните услуги, съобщи изпълнителният директор Виктория Тахова пред журналисти във Велико Търново

Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от аферата „Хасърджиев”

Гръцкият модел Анастасиос Михайлидис е задържан, по искане на Софийската районна прокуратура срещу него е започнато производство. На 24 октомври тази година д-р Станимир Хасърджиев, Росен Белов

Николай Димитров: Въвеждането на еврото е улеснение за туризма, който е наш приоритет

Всички проекти, по които работим, са с висок обществен интерес, казва кметът на Несебър - Г-н Димитров, каква е равносметката за община Несебър от приключилия туристически сезон

Отвориха Кулата-Промахон и за товарни автомобили

Граничния преход Кулата-Промахон от близо час е отворен за преминаване и на товарни автомобили. Протестиращите гръцки фермери спряха движението в 12 ч. днес, а в 18 ч. вдигнаха блокадата

>