Откриват галерия на открито в памет на загиналите Ани и Явор

26.07.2024 14:15
Новите бордове бяха гласувани заседанието на СОС на 11 юли.

Столичният общински съвет (СОС) на днешното си заседание даде съгласие на територията на район „Илинден“ в парк "Света Троица" да бъде създадена Галерия на открито в памет на загиналите на пътя Ани и Явор.

За да запазим паметта на Ани и Явор, две деца, убити на пътя, с отношение към изкуството, Галерията на открито ще носи тяхното име, каза пред БТА Мирослав Боршош, председател на Постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие към СОС, вносител на доклада.

Със създаването на галерията, която ще бъде готова до края на годината, ще напомним подобни инциденти да не се повтарят. Надяваме се мерките, които Столичната община взима за превенция на такива инциденти да дадат резултати, подчерта Боршош.

Катастрофата, при която загинаха Анна-Мария Малчева (24 г.) и Явор Стоянов (23 г.). се случи на бул. „Сливница“ на 8 май 2023 г. Според прокуратурата обвиняемият водач на автомобила се движел със скорост 106 км/ч (при разрешена максимална скорост 50 км/ч). Той не е пропуснал пресичащите по обозначена пешеходна пътека и така по непредпазливост е причинил смъртта на двамата пешеходци. 

Радвам се, че този доклад беше приет, защото показахме, че по подобни теми можем да се обединяваме, отбеляза Боршош. Радвам се, че това е поредната галерия на открито след тези на Моста на влюбените, Народния театър, градинката "Кристал".

До края на годината постоянната галерия в "Илинден" трябва да е готова. Започваме с фотографски изложби, като в рамките на месец експозициите ще се сменят, съобщи председателят на комисията по култура.

За реализацията на проекта се осигуряват средства в размер от 23 832 лв. с ДДС от бюджета на Дирекция „Култура“ на Столична община.

СОС задължава кмета на Столична община да предприеме всички необходими действия за реализация на решението, при съблюдаване на всички нормативни и законови изисквания, както и кмета на район „Илинден“ - за поставянето на постаментите.

На 16 април в Градската градина беше поставена Галерия на открито, която беше открита с изложбата "Ключът е любовта: Светът през очите на Ани и Явор". В 28 табла представиха творби на Ани – Серия "Очи" и фотографии на Явор, заснети по време на пешеходните обиколки на блогърите от "По стъпките". На всяко от таблата имаше и послания, свързани с изкуството и любовта, както и кратки разкази от творческия път на Ани и Явор.

 

 

Други от От страната и света

Проведе се традиционния благотворителен спектакъл "Българската Коледа" (Снимки)

Завърши благотворителния спектакъл "Българската Коледа", който се състоя навръх Коледа в Народния театър "Иван Вазов". Инициативата се провежда за 23-та поредна година и е под патронажа на държавния

Село Зелено дърво остана без ток в коледната нощ

Малко след 20:15 ч. тази вечер габровското село Зелено дърво остана без ток. Спря и осветлението по улиците на селото. То се намира на пътя между Габрово и местността Узана в Стара планина и трафикът

Зеленски: Разговарях по телефона с американските пратеници Уиткоф и Къшнър

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи днес, че е разговарял по телефона с американските пратеници Стив Уиткоф и Джаред Къшнър, предаде Франс прес, цитирана от БТА

АПИ: 582 снегорина чистят пътищата, карайте внимателно

582 снегопочистващи машини обработват настилките по републиканските пътища. Работата продължава. Шофирайте внимателно! Това съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура"

Карети от царските конюшни паркирани в Стара Загора (Снимки)

За царския двор работели първият майстор на файтони у нас Мито Орозов от Враца и синовете му В броя си от събота, 20 декември, вестник "24 часа" разказа подробно за първия производител на кабриолети

>