Депутатите формираха парламентарните комисии, ГЕРБ с най-много шефски места

17.07.2024 14:10 Павлета Давидова
Парламентът заседава в бившия партиен дом

Юристката Лена Бориславова влезе като член в здравната комисия

Парламентарните комисии вече имат основна рамка и макар някои от тях да са в пълен състав вече могат да започнат работа. Без дебат и скандали парламентарното мнозинство видимо спази постигнатите на председателски съвет договорки и разпредели местата в комисии. С най-много ръководни постове е и най-голямата парламентарна сила ГЕРБ-СДС.

Комисията по правни и конституционни въпроси ще се води от Анна Александрова от ГЕРБ. ПП-ДБ посочиха Стою Стоев за зам.-председател, а компания в комисията ще му правят екс правната министърка Надежда Йорданова и Явор Божанков. Зам.-шеф от "Възраждане" ще е Петър Петров, от ДПС Хамид Хамид и единствената представителка на БСП Мая Димитрова. ИТН има двама членове.

Енергийната ще е от 23 депутати, като начело е Делян Добрев от ГЕРБ. Негови заместници са Радослав Рибарски от ПП, Искра Михайлова от "Възраждане", Драгомир Стойнев от БСП и Павела Митова от ИТН. ДПС имат само членове в комисията.

В комисията по Регионална политика и местно самоуправление БСП и ИТН имат само членове, ПП-ДБ излъчи шеф - екс министъра Андрей Цеков. Заместници са Александър Ненков от ГЕРБ, Константина Петрова "Възраждане и и Искра Михайлова от ДПС.

Познато лице поема ръководството на комисията по отбрана - Христо Гаджев от ГЕРБ. Заместниците му от "Възраждане" са Ивелин Първанов, Иво Цанев от ДПС и представеният от Тошко Йорданов като "единственият истински полк в тази зала Александър Александров" от ИТН. ПП-ДБ има само членове. Временният председател на БСП Атанас Зафиров ще е единственият представител на БСП, социалистите нямат ръководен пост в тази комисия

Единствената комисия, чието ръководство ще е на ротационен принцип, тази за контрол над службите и СРС ще има 12 членове - на паритетен принцип по двама от партия. 

Първи шеф ще е Даниел Митов, който заедно с Христо Терзийски е представител на ГЕРБ. От ПП-ДБ анонсираха, че след него поста ще поеме Атанас Атанасов, а в комисията тяхна квота ще е и Бойко Рашков. Ангел Славчев и Димитър Гюрев от "Възраждане", Хамид Хамид и  Шендоан Халид от ДПС, Атанас Зафиров и Иван Петков от БСП и Александър Александров и Станислав Богдански от ИТН допълват групата.

Социалистите поеха комисията по земеделие и храни, която ще се състои от 21 депутати. Неин шеф ще е екс министъра Иван Иванов, дейността му ще подпомагат Десислава Танева от ГЕРБ, Даниел Петров от "Възраждане" и Атидже Али от ДПС 

ГЕРБ поема социалната комисия в лицето на Деница Сачева. Нейни заместници са Любен Иванов от ДБ, Георги Георгиев от Възраждане, Шендоан Халит от ДПС и БСП Петя Цанкова.

Комисията по образование остана за ИТН, които посочиха за неин шеф доц. д-р Силви Кирилов. Двама бивши министри са заместник председатели Красимир Вълчев от ГЕРБ и Николай Денков от ПП.  Заместник ще са още Даниел Проданов от "Възраждане" Фатима Йълдъс от ДПС.

Коста Стоянов от "Възраждане" ще ръководи комисията за младежта и спорта. Заместници са Красен Кралев от ГЕРБ, Кристина Петкова от ПП-ДБ и Петя Димитрова от ИТН.

Здравната комисия отива при ПП-ДБ като неин председател ще е д-р Александър Симидчиев, от коалицията посочиха за негов заместник и Катя Панева. В същата комисия като обикновен член е и Лена Бориславова, юристката не е член в правната комисия. Заместници ще са Костадин Ангелов от ГЕРБ и Андрей Чорбанов от ИТН.

Станислав Атанасов от ДПС оглави тази за околна среда и води. В ръководството още са Младен Шишков от ГЕРБ, Татяна Султанова ПП-ДБ и Вера Александрова от "Възраждане".

Комисията по транспорт и съобщения отново отива за ДПС - Халил Латифов е председател. Тя ще се състои от 21 депутати. Заместници са Андрей Рунчев от ГЕРБ, Никола Димитров "Възраждане", Борислав Гуцанов от БСП и Ивайло Кючуков от ИТН.

С електронно управление ще се занимават 17 депутати - 6 от ГЕРБ, по 3 от ПП-ДБ и Възраждане, по 2 от ДПС и БСП, един от ИТН. 

Председател ще е бившият министър Божидар Божанов от ДБ, а заместник ще е Павел Христов от ГЕРБ. БСП трябва да имат двама представители, но обявиха само Георги Свиленски, ИТН не дадоха име. 

С 15 членове ще е комисията за култура и медии - 5 от ГЕРБ, по 3 от ПП-ДБ и "Възраждане", двама от ДПС, по един от БСП и ИТН. Шеф е Ангел Янчев от Възраждане, заместници са Тома Биков от ГЕРБ, Стоян Михалев от ПП-ДБ и Катя Кайрякова от ИТН.

Отново с 15 членове е и тази за взаимодействие с гражданското общество. Тази комисия също не е в пълен състав. Председател ще е Станислав Балабанов от ИТН.

Комисията за правата на човека и вероизповеданията ще се състои от 13 депутати - 4 от ГЕРБ, по 3 от ПП-ДБ, и Възраждане, по един от ДПС, БСП и ИТН. Шефското място е за ПП-ДБ - Надежда Йорданова, а заместник ще е Георг Георгиев от ГЕРБ.

"Възраждане"  и по-точно Ангел Георгиев поема комисията за българите в чужбина, заместник е Николай Алгафари от ГЕРБ.

С трима заместници е комисията по туризъм - Любен Дилов от ГЕРБ, Иван Белчев от ПП-ДБ и Набие Кабак от ДПС. Председател е Цончо Ганев от "Възраждане". ИТН не дадоха име за член.

Други от От страната и света

Трагична любов оставя зрителя без дъх в Народния театър

"Малката Англия": една майка, две сестри, двама мъже и дълбоко пазена тайна - Диана Добрева ги събира на гръцки остров Ако театърът има функцията да изведе зрителя от реалния свят и да го пренесе в

До края на 2026 г. една от 10 продадени нови коли у нас ще е китайска (Графика)

По-евтини са с 15-30%, пълни са с екстри  Бензиновите модели са най-търсени Българският пазар на нови автомобили преминава през голяма промяна. Първото тримесечие на 2026 г

Токът в България с исторически минимум: минус 100 евро за мегаватчас

С удължаването на деня и затоплянето на времето в България зачести явлението "ток с отрицателна цена". Причината - свръхпроизводството на мощности, използващи слънчевата енергия

Бизнесът на видеоигрите може да генерира печалба от $22 млрд. благодарение на ИИ

Усъвършенстваните инструменти за изкуствен интелект могат да помогнат за намаляване на разходите за разработка на видеоигри почти наполовина, благодарение на което създателите им да генерират печалби

Русе отбеляза 100-годишнината на Българския хоров съюз с тържествен концерт

С тържествен концерт в зала „Филхармония" бяха отбелязани 100 години от създаването на Българския хоров съюз. Събитието е част от програмата на националната инициатива „България пее" 2026 и се

>