Вдигат с кран уникалната мраморна статуя на бог Хермес от античния град Хераклея Синтика

04.07.2024 19:56 Тони Маскръчка
Мраморната статуя в Хераклея Синтика. СНИМКИ: Archaeologia Bulgarica
Мраморната статуя в Хераклея Синтика. СНИМКИ: Archaeologia Bulgarica
Мраморната статуя в Хераклея Синтика. СНИМКИ: Archaeologia Bulgarica

Новооткритата в античния град край Петрич Хераклея Синтика мраморна статуя все още не е разкрита изцяло, съобщиха от екипа археолози, водени от проф. Людмил Вагалински. Статуята, запазена изцяло бе открита преди два дни. Едната ръка с преметната около нея дреха още не е освободена напълно от пръстта, но личи, че е великолепна, коментират археолозите.

Правена е от майстор, използвал цял мраморен блок, вероятно през II век сл. Хр. Според археолозите има паралели с други изображения на бог Хермес, от известен иконографски тип е, но са запазени много малко подобни статуи по света. За България е първата.

Вече се прави специална конструкция, с която утре тежката скулптура да може безопасно да се извади от Клоака максима, да се опакова и да се повдигне с кран, за да стигне до музея.

Мраморната скулптура, която археолозите започнаха да разкриват вчера в Cloaca Maxima (в Големия канал на античния град), се оказа изключително запазена - за разлика от всички останали досега, откривани без главите. „Над два метра е и вероятно изобразява Хермес, едно от най-популярните божества в този район. Предстои ни още много работа и не искам да прибързвам със заключенията, но отсега мога да кажа, че тази антична статуя е не само най-добре запазената сред откритите тук, а и изобщо на територията на България. Предполагам, че някогашните жители на града са я положили в пръстта на това място след голямото земетресение през IV век – за да съхранят за по-добри времена едно от старите си божества в период, когато християнството вече е официалната религия", коментира проф. д-р Людмил Вагалински.

Статуята ще бъде внимателно преместена в музея на Петрич и след необходимата реставрация и консервация ще бъде изложена за посетители там.

Други от От страната и света

Заведение се запали на плажа в Слънчев бряг

Пожар гори в заведение в курорта Слънчев бряг, съобщи БТА. Заведението се намира на пясъчната ивица. Обектът е от дървена конструкция. На мястото има полиция и противопожарен автомобил

След ремонт на физкултурния салон 1000 ученици на ден ще спортуват в Хуманитарната гимназия в Пловдив

Обмисляме обновяването да стане през лятото, когато няма деца, и след като приключи вътрешният ремонт, който върви сега, заяви директорът Емил Начев Все още не е намерено финансиране

Община Русе с информационен ден за изискванията на Директива NIS2 и киберсигурността за средните и големи предприятия

Община Русе организира информационен ден на тема „Киберсигурност и изискванията на Директивата NIS2", насочен към представители на средни и големи предприятия

КЕВР: Глоби от 20 хил. до 1 млн. лв. за енергодружествата за надути януарски сметки за ток

Ако се установят надути януарски сметки за ток, енергодружествата, които са ги допуснали, могат да бъдат глобени с между 20 хил. и 1 млн. лв. за нарушение на лицинезионна дейност

Близка на Ивайло Калушев: Сигурно е убит и заровен, той е много силна личност и ако го оставят жив ще се разприказва

"Не знам нищо за него, мога само да смятам, че той е убит и заровен. Защото Иво е много силна личност и ако го оставят жив и се разприказва, те не могат да му затворят устата

>