В Рибарица обявиха частично бедствено положение след бурята с едра градушка

14.06.2024 11:15
Градушка Снимка: Фейсбук/Guner Shukru

Частично бедствено положение е обявено в тетевенското село Рибарица след вчерашната силна буря, придружена с едра градушка. Това съобщи заместник-кметът на община Тетевен Борис Врабевски.

Както БТА вече информира, градушката е била с размерите на яйце.

"Такова нещо не съм виждал. Половината къщи в селото са пострадали. Има множество щети върху покривните конструкции и на моторни превозни средства. Реколтата е унищожена. За щастие няма пострадали хора. Имаше и временно прекъсване на електричеството, но то беше възстановено. В населеното място няма проблеми с водоподаването", обясни Врабевски.

Той каза, че хората с подръчни материали се опитват да възстановят временно покривите на домовете си, за да не влиза вода.
"Свързахме се с фирмата, която поддържа складове за строителни материали, и тя може да осигури необходимото количество керемиди", каза Врабевски.

Той информира, че днес четири екипа ще описват нанесените в селото щети. Ще се изготви обобщен доклад, който ще бъде изпратен на Междуведомствената комисия по възстановяване и подпомагане. "Тепърва ще се установява на каква стойност са щетите", каза още Врабевски.

Той посочи, че след разговор с директора на "Социално подпомагане" в Тетевен е договорено на 17 юни (понеделник) екипи на дирекцията да посетят пострадалите, за да окажат помощ при попълването на заявления за еднократна помощ.

Врабевски каза, че няма други населени места в общината, които да са постадали от бурята.

Други от От страната и света

Булгартрансгаз ще осигури необходимия природен газ за технологични нужди чрез търг за доставка на LNG

За първи път „Булгартрансгаз“ ЕАД ще осигури необходимите количества природен газ за обезпечаване на технологичните процеси в газопреносната система чрез провеждане на тръжна процедура за доставка на

Трагедията “Петрохан” в остра фаза: заради “оракула на неблагодарни политици” избухна епичен конфликт между (бивши) приятели

Не е ясно какво се случва с разследването, но и шестимата мъртви не могат да помирят Владо Йончев, главния редактор на "Офнюз", и бившия концесионер на "Корал" Атанас Русев заради когото тръгна

Хора без медицинско образование вкарват венозно витамини и оксиданти по козметични центрове

Пациентите не знаят какво точно им се вкарва Здравното министерство: Вероятно някои от веществата, които се ползват са забранени за употреба у нас Хора без медицинско образование предлагат

Всички търговски обекти в Албания трябва да са с ПОС терминал до 30 май 2026 г.

Албанската Главна данъчна дирекция информира, че всички търговски обекти в Албания трябва задължително да бъдат оборудвани с ПОС терминал до 30 май 2026 г., предаде АТА

Патриарх Даниил на Разпети петък: Да не съдим Бога, а да търсим спасението си

На Разпети петък българският патриарх Даниил отправи силно духовно послание от столичния храм „Света Неделя". В словото си той обърна внимание на смисъла на страданието и човешката склонност да съди

>