Тигровите комари стоят зад нарастващите случаи на треска денга, засечен е и в България

12.06.2024 11:00
Комар СНИМКА: Pixabay

Инвазивен вид комари е открит в 13 страни в ЕС, включително Франция, Испания и Гърция, като експертите свързват откритието им с нарастване на случаите на треска денга в Европа, пише Би Би Си.

Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията (ЕЦПКЗ) предупреждава, че пътуванията ще допринесат допълнително за разпространението.

Оттам съветват хората да премахнат застоялата вода от градините или балконите, където комарите могат да се размножават, както и да използват репеленти и мрежи против комари през нощта.

През последните две десетилетия комарите се превърнаха във нарастваща заплаха в Европа.

Азиатският тигров комар, който се смята за най-инвазивния вид комар в света, сега се разпространява из Европа от своя южноевропейски „базов лагер".

Установен е в Австрия, България, Хърватия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Малта, Португалия, Румъния, Словения и Испания, посочва (ЕЦПКЗ). Записан е и в Белгия, Кипър, Чехия, Холандия и Словакия.

Той пренася вирусите на денга, чикунгуня и зика. Денга започва с грипоподобни симптоми, но понякога може да се стигне до тежки усложнения и смърт.

Масовите огнища нарастват през последните години. Миналата година бяха регистрирани осем случая на огнища във Франция, четири в Италия и два в Испания, пише бТВ.

Други от Докторе кажи

1600 ученици се включиха в Дните на отворени врати за кариерно развитие във ВМА

Над 1600 възпитаници на близо 60 училища от София, Пловдив, Плевен, Видин, Добрич, Перник, Монтана, Панагюрище, Банкя, Гоце Делчев и още редица градове се включиха в Дните на отворени врати за

5 дни специалисти преглеждат безплатно хора със ставни болки в Пловдив

Желаещите да се възползват е необходимо да се запишат предварително Безплатни профилактични прегледи по ревматология ще се проведат в УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив в периода от 23 до 27 февруари

Ново донорско сърце ще бъде трансплантирано на 2-годишно италианче

Ново донорско сърце е на разположение за трансплантиране на 2-годишното италианче Томазо, което се оказа с трансплантирано дефектно сърце след операция през декември миналата година, предаде АНСА

ВМА призовава: Дарете кръв – спасете живот!

Кръвта няма заместител. Всеки ден десетки пациенти разчитат на нея – при спешни операции, тежки травми, раждания, онкологично лечение. За тях кръводаряването не е обикновен жест, а шанс

Откриха 3 карцинома на млечната жлеза само за няколко часа в Пловдив и започнаха лечение

Безплатни профилактични прегледи ще има отново на 19 и 26 февруари в УМБАЛ "Свети Георги" Само за часове лекари от УМБАЛ "Свети Георги" откриха карциноми на млечните жлези на три пациентки

>