Фондацията на политика Манол Пейков купи 2/3 от къщата на Димитър Талев, която вече е бутната

01.06.2024 17:41
Рушащата се къща на Димитър Талев Снимка: Виктор Стоянов, Фондация Македония

Фондация "Манол Пейков и приятели" е купила двете трети от къщата на Димитър Талев в Прилеп, за които се преговаряше. Новината съобщи самият политик в социалните мрежи. Както е известно обаче къщата на големия писател вече е съборена.

Финализирането на сделката е станало след няколкодневен престой на Пейков и приятеля му Чило Попов в Северна Македония, съвпаднал с изявлението на служебния премиер Димитър Главчев за намерението на държавата да опита да придобие собствеността.

Във фейсбук поста си Пейков описва ред драматични перипетии, сред които срязване на катинара с огромен резач, купен от местна железария - понеже дадените му два ключа не ставали.

1374 са дарителите, предоставили средства за целта - 215 797 лв. и 58 стотинки; сумата за придобиване на къщата е 82 500 евро (2 500 - за плащане на местния данък), плюс 1 050 евро адвокатски разходи; планира се ремонт на сградата, както и да се преговаря със собствениците на останалата една трета; ще се търсят начини да се сложи постоянен човек в имота, както и да се направи клон на фондацията в Северна Македония

Част от къщата на писателя Димитър Талев в Прилеп е съборена, съобщи наскоро Виктор Стоянов от Фондация „Македония". „Докато чакаме да се купи къщата на Талев в Прилеп, АНБ (Агенцията за национална сигурност) чрез местен вандал, вече я събори. Справедливост не чакайте", написа Виктор Стоянов.

През март миналата година наследниците на Димитър Талев за пореден път призоваха българската държава да откупи къщата на писателя в град Прилеп, Северна Македония.

Сградата, описана в „Железния светилник" като дом на семейство Глаушеви, още тогава беше изправена пред разруха.

Веднага след това правителството възложи на министъра на културата Найден Тодоров в най-кратък срок да проучи възможността и стартира процедурата за закупуването на родната къща на Димитър Талев в Прилеп. Около това се обединиха министрите от служебния кабинет на премиера Димитър Главчев по време на оперативното си заседание през седмицата.

Други от От страната и света

Петролът поевтинява в азиатската търговия

Спад за втори пореден ден отбелязаха цените на петрола в днешната азиатска търговия. Пазарните участници анализират възможността за отслабване на напрежението между САЩ и Иран

Бебетата могат да различават различни обекти на двумесечна възраст

Бебетата могат да различават различни видове обекти още на 2-месечна възраст – по-рано, отколкото учените са смятали досега, пише Асошиейтед прес. Агенцията цитира проучване

Пожар пламна в апартамент в Свищов, запалил се коминът

Пожар е горял в апартамент на улица „Рила" в Свищов вследствие на самозапалил се комин. Това съобщиха от Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" във Велико Търново

Лековерие, жажда за бързи пари или измама - как на 217 души изчезнаха 3,6 млн. лв., внасяни за високи лихви

На първа инстанция касиерката на кооперация "Дупнишка популярна каса" Ивона Близнакова бе осъдена на 4 г. затвор и 4000 лв. глоба Делото се проточи 10 г

73 пожара са загасени у нас през изминалото денонощие

Общо 73 пожара са ликвидирани в страната през изминалото денонощие, пострадало е двегодишно дете, съобщават от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" – МВР

>