Путин се прицели в “малките гъстонаселени държави” от НАТО – отговорът му на ракетите за Украйна

29.05.2024 20:35
ВЛАДИМИР ПУТИН
Френския президент Еманюел Макрон на среща с германския канцлер Олаф Шолц в Берлин, Германия

Макрон и Шолц не се впечатлиха от заплахите, винаги се стигало до споразумение

Държавите членки на НАТО в Европа да не си играят с огъня, като предлагат да позволят на Украйна да използва западни оръжия, за да нанася удари дълбоко в Русия.

Това предупреди руският президент Владимир Путин, според когото подобни действия може да разпалят глобален конфликт, съобщиха западни издания.

На пресконференция в Ташкент руският лидер заяви, че европейските натовски страни “трябва да са наясно с какво си играят”, тъй като имали малки територии и много гъсто население.

Това е фактор, който те трябва да имат предвид, преди да говорят за нанасяне на удари дълбоко в руска територия, категоричен бе Путин. Подчерта обаче, че не е ясно дали страните искат да предизвикат глобален конфликт. С думите си

президентът на Русия отговори на генералния

секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който в понеделник от София заяви, че членовете на алианса трябва да позволят на Украйна да нанася удари по територията на Русия със западни оръжия - мнение, което някои членове на НАТО припознават. В София Парламентарната асамблея на НАТО прие и резолюция, с която се призовават държавите от Алианса да дадат разрешение. САЩ обаче засега категорично забраняват дадени от тях ракети да бъдат ползвани по този начин.

Международното право позволява на Украйна да поразява военни цели в Русия, за да се отбранява, каза Столтенберг след заседание на Съвета на ЕС по външните работи. “Иначе на украинците ще им бъде трудно да се защитят”, обясни той. По негови думи ЕС и НАТО могат да подкрепят Украйна, без това да ги прави преки участници в конфликта. Столтенберг допълни, че алиансът не възнамерява да изпраща войски да се бият, но ще продължи да осигурява оръжия на Киев.

Генералният секретар призова и за повече бдителност и обмен на разузнавателни данни срещу руските опити за саботиране на доставките на военна помощ. Подчерта, че сега Украйна има най-голяма нужда от противовъздушна отбрана и дългосрочна и предвидима подкрепа.

По-късно френският президент Еманюел Макрон повтори тезата на Столтенберг, омаловажавайки предупреждението на Путин. На финала на своето тридневно посещение в Германия Макрон заяви, че

Западът изпраща оръжия на Украйна, но я ограничава в

използването им По негово мнение това пречело на правилната отбрана, тъй като украинските сили можели да обезвреждат само вече изстреляни ракети над територията си, вместо да атакуват военните бази, от които Русия ги напада.

“Трябва да им позволим да неутрализират военни бази, от които се изстрелват ракети”, каза Макрон, но с уговорката, че Украйна трябва да спазва международното право.

Германският канцлер Олаф Шолц също се съгласи, че само тогава подобна отбрана би била приемлива и няма да е ескалация на конфликта. Шолц отхвърли спекулациите в медиите, че правителството му е забранило подобни отбранителни действия на Украйна. Франция също разрешава с нейни оръжия да се атакува руска територия.

Последва бърз отговор от Владимир Путин: Постоянната ескалация може да доведе до сериозни последствия.

Според него украинските удари срещу Русия с далекобойни оръжия ще се нуждаят от западен сателит, разузнаване и военна помощ, а това означава и пряка намеса във войната. Изпращането на френски войски в Украйна също би било стъпка към глобален конфликт, предупреди още Путин, след като Макрон разреши френски инструктори да обучават украинците на тяхна територия. Ако тези сериозни последици настъпят в Европа, как ще се държат САЩ, имайки предвид нашия паритет в областта на стратегическите оръжия, попита той.

Руската инвазия в Украйна предизвика

най-големия срив в отношенията със Запада от 60 години

Повече от две години след старта на най-смъртоносния конфликт в Европа след Втората световна война Путин все по-често говори за риска от много по-широк глобален конфликт. Нестихващите боеве са отговорни за смъртта на десетки хиляди цивилни в Украйна. Те накараха милиони да избягат в чужбина и превърнаха квартали и цели градове в развалини. Русия вече контролира 18% от украинските територии.

Докато Западът търси баланс между геополитическото напрежение и напредването на руските войски в Украйна, дипломати тревожно предупреждават, че кризата ескалира до най-опасната си фаза досега. Руски официални лица казват, че търпението на Москва се изчерпва след многократните украински атаки срещу руски градове, петролни рафинерии, а през последните дни дори срещу елементи от нейната система за ранно ядрено предупреждение.

Други от От страната и света

Кампанията, която ще изпрати новите 240 депутати в парламента – пак под знака на войната като през 2022 г.

На 20 март започва поредната предизборна кампания, която ще изпрати новите 240 депутати в 52-ото народно събрание. Кандидатите са вече ясни - 4786 души (1439 жени и 3347 мъже)

Атаки до пълно изтощение - за ден цената на газа в Европа скочи с 30% (Обзор)

Войната оскъпява самолетните билети в ЕС Европа беше ударена с близо 30% увеличение на цените на газа   след атаки на Иран по една от най-важните в света платформи за добив на втечнен природен газ

Депутатите първо спасиха, после изтриха 437 млн. по плана за възстановяване (Обзор)

На прощаване с 51-ия парламент депутатите ускорено гласуваха законопроекти в опит да спасят плащания по плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). В последния си работен ден в четвъртък приеха

Румънско месо през нелегални кланици до Ихтиман в магазини в София (Обзор)

БАБХ вече е подала сигнал до прокуратурата, схемата действала от поне 3-4  години Месо от Румъния, внесено незаконно у нас и транжирано в нелегални кланици до Ихтиман, е стигнало до магазини в София

Иранският режим екзекутира шампион по борба

Съдебната власт на Ислямската република Иран е пренебрегнала предупреждението на Държавния департамент на САЩ и молбите на елитни ирано-американски борци да не бъде екзекутиран 19-годишният шампион

>