Главчев даде на ДАНС казуса с лифтовете на Витоша

20.05.2024 23:00
Лифтовете на Витоша не работят в момента.
Служебният премиер Димитър Главчев

В четвъртък извънредно се събира СОС

ДАНС ще направи проверка защо спря и последното лифтово съоръжение в Национален парк “Витоша”. Тя е възложена от служебния премиер Димитър Главчев след широкото обществено недоволство по казуса. ДАНС ще го уведомява периодично за резултатите от нея.

“Със спирането на последния функциониращ кабинков лифт възникват въпроси по отношение на екологичната и транспортната сигурност на региона, както и във връзка с качеството на живота и здравето на гражданите”, обяснява премиерът, цитиран от пресцентъра на МС.

В четвъртък по темата за неработещите лифтове на Витоша ще има извънредно заседание на Столичния общински съвет по искане на ПП-ДБ-СС. Освен него ще има и още едно - за реорганизацията на движението около НДК, което пък е по искане на ГЕРБ-СДС.

До октомври 2027 г. Витоша трябва да бъде достъпна с поне един лифт - Драгалевския, обеща кметът на София Васил Терзиев в неделя. Конкретен план как точно да стане това, все още няма, тъй като лифтовете са частни. Общината може да възстанови Драгалевския лифт за собствена сметка.

При нежелание за сътрудничество кметът е готов да издаде заповед по Закона за устройство на територията за премахване на опасните неработещи съоръжения.

И трите лифта, които водят до високите части на Витоша - Княжевският, Драгалевският и Симеоновският, са собственост на “Витоша ски”. Договорът е подписан през юли 2007 г. и е за срок от 25 г.

Изграждането на изцяло нови лифтове е невъзможно заради Закона за горите и плана за управление на природен парк “Витоша”, където строителството е забранено. Затова се налага да се намери решение за ремонт и обновяване на сега съществуващите трасета.

“Проблемът с модернизирането на съоръженията на територията на Природен парк “Витоша” попада в обхвата на общественото внимание и се политизира за пореден път. Отново за ясните и констатирани от всички институции проблеми не се предлагат решения. Винаги, когато спре поредното съоръжение поради моралната си и физическа износеност, този спор се възобновява, започват се безпочвени обвинения срещу “Витоша ски” АД, че могла, но не искала да модернизира съоръженията, чертаят се решения и след известно време всичко се забравя.

До следващия път, излезе със свое изявление фирмата-собственик на Симеоновския лифт “Витоша ски”. (Повече вижте по-долу.)

“Витоша ски”: Държавата да осигури нормативна среда за модернизация, не може да се поддържат с ремонти

С три стъпки лифтовете на Витоша могат да бъдат модернизирани - държавата да осигури нормативната среда, инвеститорът да реализира инвестицията, а съответните органи да я приемат и въведат в експлоатация. Предлага ги в позиция собственикът на Симеоновския лифт “Витоша ски” АД.

Не е рационално с ремонти да се поддържат отдавна амортизирани съоръжения, които при нужната нормативна среда могат да бъдат заменени с най-модерните, категорични са от фирмата. Припомнят, че с решение на СОС бе наета външна фирма, която да даде становище за едно от съоръженията.

Платиха се 50 000 лв. от общинския бюджет и заключението е същото - трябва да се монтира ново съоръжение. По тази причина и българският съд на две инстанции отмени като незаконосъобразна заповедта на главния архитект на Столичната община да бъде ремонтиран Кабинковият лифт “Княжево-Копитото”...

“Витоша ски” като собственик и инвеститор е заявил готовността си да модернизира съоръженията и причината това да не се случва са двата проблема в нормативната среда - приетият през 2012 г. Закон за горите и действащият и неактуализиран план за управление на Витоша. Всички междуведомствени работни групи, кръгли маси и т.н. потвърдиха това. Но до момента нищо не се направи по въпроса, за което ние нямаме вина.

От дружеството припомнят, че докато съоръженията са стопанисвани от Столичната община, не са купувани резервни части от фирмите производители. Освен това цялата електроника на Симеоновския лифт е подменена с пиратска, а това е нанесло необратими щети по съоръженията.

Това, което правехме през последните години, е да поддържаме техния живот. Дружеството е платило около 6 млн. лв. за поддръжката им. Но колкото и да поддържаш една отиваща си техника, рано или късно тя спира да работи. Ако някой смята, че може обратно да я върне към живот, ние сме готови да използваме възмездно неговия експертен опит и знания, добавят от компанията.

От позицията става ясно още, че в територията на съоръженията е извършена незаконна реституция и въпреки наличното функциониращо съоръжение земята под него в определени части е реституирана, като на новите собственици не са въведени ограничения.

Трасетата под Симеоновския лифт се застрояват, заграждат, прекъсват, натрупват се лесно запалими материали. Още с придобиването на “Въжени линии” ЕАД сигнализирахме, че трасето под Симеоновския лифт е прекъснато от четириметрова подпорна стена. Вече 14 години никой не си направи труда да ни отговори.

Около лифта се построиха сгради, които правят невъзможно спазването на отстоянията, предвидени в нормативните актове. Кабинките са в критична близост до тези сгради. Да припомним и инцидента отпреди няколко години, когато незаконни кабели под трасето на Симеоновския лифт закачиха една от кабинките. По щастливо стечение на обстоятелствата това не доведе до човешки жертви. Тогава сигнализирахме Столичната община и ДНСК и още чакаме отговор. Обръщаме се към всички политици - подходете държавнически, решете проблемите, създадени в нормативната среда, за да може да се възстанови достъпът до планината. И с това ще покажете, че действително го искате. Хората го искат - чуйте техния глас, завършва позицията си собственикът на Симеоновския лифт.

Други от От страната и света

Прочута лекарка се грижи за Григор Димитров преди Австралия

Новият сезон наближава и Григор Димитров взема подходящите мерки. Най-добрият български тенисист в историята се подготвя в Дубай в академията на бившия си треньор Патрик Муратоглу

5-часовите пътувания с автобус, лягането в 8 и тренировките по шах превърнаха Салах във футболна икона

Роденият на село египтянин не се поддаде на изкушението да живее като разглезена звезда и дори днес продължава да спазва простичкото правило, че с дисциплина

Деница Сачева: Няма да има редовен бюджет дълго време, вероятно до 1 септември

Държавата няма да има редовен бюджет дълго време, вероятно до 1 септември. Това заяви Деница Сачева, председател на комисията по труда и социалната политика в Народното събрание, зам

Къде на концерт по коледните празници

Последните дни преди Коледа и дните около светлия празник превръщат градовете в България в естествени сцени на музика изкуство и празничен дух. От големите оперни и концертни зали до откритите

Във ФБР знаели, че Джефри Епстийн се занимава с детска порнография, но го игнорирали 10 години

Във ФБР са били предупредени, че Джефри Епстийн се занимава с детска порнография – но игнорирали сигнала в продължение на 10 години, показват документи, пише "Ню Йорк Поуст"

>