Армията търси президента на Иран след инцидент с хеликоптер (Обзор)

19.05.2024 20:16
Ебрахим Раиси СНИМКА: Wikopedia

Иран мобилизира армията си и изпрати 40 спешни екипа да търсят по суша и по въздух президента Ебрахим Раиси и външния министър Хосейн Амир Абдолахиан, които потънаха в неизвестност в неделя, след като хеликоптерът им се разби в близост до границата с Азербайджан заради лошо време, съобщи “Ал Джазира”.

Раиси се връщал от иранската провинция Източен Азербайджан, където е имал среща с азербайджанския президент Илхам Алиев. С него са пътували още аятолах Але-Хашем, проповедникът на петъчната молитва в Табриз, външният министър Хосейн Амир Абдоллахиан, Малек Рахмати, губернатор на провинция Източен Азербайджан, и още няколко души.

След срещата президентът на Иран е пътувал в конвой от три хеликоптера. Два от тях, в които са пътували министри и други официални лица, са кацнали благополучно. Заради мъгла и лошо време обаче се губи връзката с третия хеликоптер - на президента Раиси. Потвърдено е, че в летателната машина освен президентът, са се возили също външният министър и проповедникът на петъчната молитва.

Според “Ал Джазира” хеликоптерът може да е претърпял твърдо кацане или да се е разбил в района на медна мина. Като място на инцидента се определя точка между Джофа и Варзакан в провинция Източен Азербайджан, приблизително между 70 и 100 км от един от най-големите градове в Иран - Тебриз, накъдето хеликоптерът е пътувал.

Появи се разнопосочна информация в медиите. “Ал Джазира” твърди, че няма връзка с хората в хеликоптера на президента, нито информация за състоянието им. “Това може да е, защото аварията е много тежка или защото районът не е покрит от мрежата. Трябва да изчакаме и да видим”, обясни Фуад Изади, професор по световни изследвания в университета в Техеран.

Агенция “Тасним” пък посочи, че някои от спътниците на президента са успели да се свържат с централния щаб, което породи надежда, че инцидентът може да завърши без жертви. Заради тежките метеорологични условия спасителните екипи дълго време не можеха да достигнат мястото на инцидента, въпреки че в района бяха разпределени 40 спешни екипа с 8 линейки и дронове. А началникът на въоръжените ирански сили мобилизира армията и всички военни ресурси в търсенето. Ирак предложи помощ.

Ебрахим Раиси е определян като потенциален наследник на аятолах Али Хаменей. В случай на внезапна смърт иранската конституция гласи, че първият вицепрезидент – който сега е Мохамад Мохбер – ще поеме президентския пост с одобрението на върховния лидер, а до 50 дни трябва да бъдат организирани нови избори. Според иранската политическа йерархия държавният глава е върховният лидер Али Хаменей, а президентът се счита за глава на правителството, втори по власт.

Други от От страната и света

Истории с животни, по които цял свят полудя

Бездомна котка спасява бебе, лъвица осиновява малка антилопа Наскоро светът се влюби в Пънч – бебето японски макак, чийто живот започна с голяма трагедия

Край на мита за поне 8 часа сън за добро здраве

Златното сечение в сферата на метаболизма на глюкозата е в тесния диапазон на 7 ч и 20 мин и 7 часа и половина, твърди ново проучване Вероятно откакто се помним, ни се внушава

Рая Цонева бе избрана за девойка „Кюстендилска пролет“ – 2026

Рая Цонева спечели конкурса и бе избрана за девойка „Кюстендилска пролет“ – 2026 в рамките на юбилейното 60-о издание на конкурса, организиран от Община Кюстендил

Климатичните промени забавят въртенето на Земята и увеличават деня

Климатичните промени увеличават средната продължителност на деня, като забавят въртенето на Земята. Това съобщи порталът Scinexx.de, позовавайки се на статия

Китаристът Фил Кембъл от британската група „Мотърхед" почина на 64-годишна възраст

Китаристът Фил Кембъл почина на 64-годишна възраст, предаде Би Би Си, като цитира съобщение на семейството му.  Той свиреше в британската група „Мотърхед” от 1984 до 2015 г

>