Персонален НОИ от "24 часа": Стажът, зачетен при отпускане на инвалидна пенсия, не дава право и на допълнителни суми към нея

15.05.2024 06:30
Половината пенсионери у нас сега получават минимална пенсия. СНИМКИ: АРХИВ

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).

В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.

Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.

За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща 24action@24chasa.bg или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".

На 70 г. съм и получавам пожизнена пенсия от ТЕЛК от  април 2023 г., сега е 549 лв. Имам 85% инвалидност. Имам и около 13 години стаж, изчислен от НОИ. За тези 13 г. трябва ли да получавам някакви допълнителни пари към пенсията? Митко Михов

Видно от запитването ви, получавате лична пенсия за инвалидност поради общо заболяване при зачетен осигурителен стаж от 13 години.

Този осигурителен стаж не е достатъчен, за да ви бъде отпусната лична пенсия за осигурителен стаж и възраст при непълен осигурителен стаж, където изискването е лицето да има навършена възраст от 67 години и поне 15 години положен действителен осигурителен стаж.

В Кодекса за социално осигуряване не е предвидено изплащане на допълнителни суми към инвалидна пенсия, в случай че лицето не отговаря на условията за пенсиониране с пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Други от От страната и света

Шефът на контролната комисия на "Промяната" напуснал партията, защото ПП-ДБ планирали втора сглобка с ГЕРБ и ДПС-НН

Най-краткият отговор защо напуснах, е защото казват едно, а вършат друго. Протестите, които виждаме днес поводът може да е бюджета, но истинската причина не е това

Атанас Запрянов проведе среща с представители на Корпуса на военните аташета

По традиция в навечерието на Коледните и Новогодишни празници министърът на отбраната Атанас Запрянов проведе среща с представители на Корпуса на военните аташета

Задържаният за погрома на централата на ДПС Ники бил хващан преди като локал и с кристали

Задържаният за погром на централата на ДПС Ники, за когото майка му говори и в парламента, вече е бил хващан като локал и с кристали. Това сочат данните от МВР, относно предишни негови прояви

Обвиниха 53-годишен за закана с убийство и побой на жена си

53-годишен мъж от санданското с. Лебница е задържан за срок до 72 часа по досъдебно производство за извършени в условията на домашно насилие три престъпления – закана с убийство

Постоянен арест за младеж, ограбил с пистолет 240 лв. от бензиностанция

Млад мъж, обвинен в грабеж на бензиностанция в Банско, остава за постоянно в ареста. Днес, съдът уважи искането на Районна прокуратура - Благоевград, Териториално отделение - Разлог

>