Върнаха в дивата природа трите малки мечета спасени миналата година

14.05.2024 09:29
Мече Снимка Пиксабей

Трите спасени мечета миналата година са върнати отново в дивата природа. Това съобщиха от Фондация „Четири лапи", предаде БТА.  В рамките на няколко съвместни операции малките Никола, Мишо и Анета бяха уловени, обгрижени в специализирани центрове у нас и в чужбина и върнати обратно в природата.

Партньорските усилия на Министерството на околната среда и водите (МОСВ), природозащитната организация WWF, „Четири лапи" и „Арктурус" – Гърция, дадоха шанс за нов живот на три осиротели мечета, посочиха от фондацията.

Към спасителните екипи се присъедини и служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров. Мечетата са пуснати на свобода на внимателно подбрано място, местообитание на кафяви мечки на територията на Национален парк „Рила".

Животните са транспортирани дотам, настанени в специални клетки. Мечетата са върнати в дивата природа, след като от Центъра за рехабилитация „Арктурус" прецениха, че те са достигнали подходяща възраст и килограми, гарантиращи, че няма да имат естествени врагове.

Експерти предупреждават, че дори тридесеткилограмово мече е в състояние да рани тежко възрастен мъж. От „Четири лапи" посочиха, че животните са маркирани с GPS нашийници, които позволяват тяхното непрекъснато проследяване и така ще се гарантира безопасността както на хората, така и на животните. Проследяването се извършва в реално време и с него са ангажирани експерти от Национален парк „Рила" и WWF.

БТА припомня, че през юли спасителният отряд на WWF с помощта на горски служители и служители на Природен парк „Витоша" проведе акция по улавянето на петмесечно мече - Никола. Парк за мечки – Белица пое временно грижата за малкото мече, спасено в двора на вила в село Костенец. През октомври в разстояние от няколко седмици бяха спасени още две мечета-сирачета, малките Анета и Мишо, привлечени от хранилка за животни край елинпелинското село Крушовица.

Други от От страната и света

76-годишен уби с нож съселянин в кърджалийско село

76-годишен уби свой съселянин на 65 години след като няколко пъти го прониза с нож в кърджалийското село Пепелище. Инцидентът станал в петък вечер към 21 часа в двора на жертвата

Как гласуват унгарците?

Унгарската избирателна система съчетава мажоритарен и пропорционален елемент и определя начина, по който гласовете ще се превърнат в мандати в Националното събрание след изборите утре

ЕЦБ видя с 0,3 на сто поскъпване у нас заради еврото

„Индивидуалната кошница на всеки от нас е различна. Има козунак за 3 евро и за 30 евро. Цените могат да бъдат много разнообразни. Тук ролята на потребителя е как да направи най-изгодния за себе си

19 са ранените при катастрофи през изминалото денонощие

През изминалото денонощие при девет тежки катастрофи са ранени 19 души, няма загинали, съобщава на сайта си Министерството на вътрешните работи. В София леките пътнотранспортни произшествия са седем

Храмовете в Добрич ще разчитат на съхранения пламък от Божи гроб

Тази година в храмовете на Добрич няма да бъде донесен нов благодатен огън от Божи гроб, а за пасхалните богослужения ще бъде използван съхраняваният от монаси пламък

>