Освобождаването на Желязков като анти-ГЕРБ и ДПС коалиция

25.04.2024 15:56 Атанас Радев, политолог

По същество актът на оставката на Росен Желязков може да бъде тълкуван като анти-ГЕРБ и ДПС коалиция, която ще бъде на всяка цена. Това заяви пред БНР политологът Атанас Радев.

Парламентът освободи предсрочно председателя Росен Желязков със 129 гласа "за"  на депутатите от ПП-ДБ, БСП, "Възраждане" и ИТН, и 103 "против" от тези на ГЕРБ и ДПС.

"Гласуването на оставката на председателя на НС в нормална ситуация би означавало промяна в мнозинството. Ситуацията изисква политическите партии или да правят предизборни коалиции, или в рамките на предизборната кампания да заявят с кого ще се коалират.

Председателят на НС е част от "домовата книга", както се изрази президентът Радев. Интересно е дали има някакви идеи за промени в служебния кабинет – нов министър-председател и договаряне на състав и структура на служебния кабинет", коментира политологът. Според него обаче "по-скоро няма изгледи за тази ситуация".

Радев отбеляза обаче, че в служебния кабинет "има ярки фигури от ГЕРБ, както и спекулации за това чии са другите министри". "Въпросът не е за състава на кабинета, а разговор по какъв начин ще бъде конструиран следващият. Заявките, които виждаме към момента, са за бъдещото управление".

Не трябва да се пропуска и фактът, че на терена се появяват нови политически субекти, посочи политологът. "Интересно е дали Мая Манолова и Ваня Григорова, които се обединяват, ще получат подкрепа от страна на президента.

В дясното пространство отчетливо се вижда проектът на Вили Лилков и обединението на старата градска десница. Но госпожа Григорова има по-сериозни шансове, предвид факта, че успя да стигне до балотаж в София. В дясното пространство конкуренцията е много по-жестока".

Около 6-7 партии биха могли да влязат в парламента, прогнозира политологът.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Други от Лични

В Скопие е на власт второ издание на сърбомана Груевски, който замрази българо-македонските отношения

В Скопие е на власт второ издание на сърбомана Груевски, който замрази българо-македонските отношения за едно десетилетие. След Груевски настъпи размразяване

Стига сте делили поколенията

Стига сте делили поколенията... Това е работа или идея на американски политолози... Ами тъпо е. Хората не са толкова различни... от ИЗГУБЕНОТО ПОКОЛЕНИЕ до НАМЕРЕНИТЕ ПОКОЛЕНИЯ. Няма такова нещо..

В средата на XIV век България отново е била голяма империя

В средата на ХІV в. Българското царство е типичен пример за една значителна средновековна държава. Българското присъствие на север от Дунав е добре проучено от историка Пламен Павлов

Копейковщината е опасна работа – кое по-напред? Левчето ли да пази, "режима" ли да бори

Това копейковщината е опасна работа. То не е живот тяхното, казвам ви. Събуди се сутрин – кое по-напред? Левчето ли да пази, "режима" ли да бори, от самолеДите, дето ръсят отгоре, ли да се пази

Всеки, който се втурне в боя, трябва да е наясно с последствията

Искам да кажа, че аз съвсем откровено се обърках. Вечерта на 1 декември всички се възмущавахме, че полицията оставя погромаджиите да вилнеят безнаказно

>