Проф. Келбечева: Eдинствени в Европа пазим 185 паметника на Червената армия

21.04.2024 20:15
Евелина Калбечева

Ако българската публика знаеше действително какво се случва между 1944 и 1948 година, когато оставаме в условията на съветска окупация, нямаше толкова трудно да се раздели с паметника на Съветската армия. Ние сме шампиони в Европа – единствените, които пазят 185 паметника на Червената армия окупаторка. Няма такава друга държава в Европа. Непрекъснато дават фалшиви примери с паметниците във Виена, Будапеща, Берлин, но това са паметници, изградени на места, където е имало битка. Тук няма битка - ние сме окупирани без всякакъв повод. Това са метастазите на една комунистическа пропаганда, която трови обществото ни толкова години.

Това заяви в предаването „120 минути" по bTV историкът Евелина Келбечева.

"Най-страшна е реакцията на хора, които фактически са невежи по отношение на реалната история, но които продължават да служат на една тежка пропаганда. Не се учудвам от този факт, но ме е срам, че според изследванията процентът на тези хора е толкова висок. Ние нямаме гражданско образование в България", обясни още Келбечева.

По думите ѝ българите имаме изключително тежко ментално наследство.

"Пропагандата, на която сме свидетели и днес, не е спряла с падането на режима и срутването на Берлинската стена. Ние сме най-неизчистени от факта, че сме подвластни на 77 години пропаганда, която започва още от 18 век с русофилията, с митологията за освободителите, фолклора, литературата и след това поета от историята", допълни историкът.

Във връзка със спора, завъртял се около личността на кмета на София инж. Иван Иванов и дали негов паметник да бъда построен в столицата, Евелина Келбечева каза, че за самата нея това е един напълно безсмислен спор.

"Инж. Иван Иванов е безспорно кметът на София, който продължава великото модернизационно дело на строителите на Нова България. Фактът, че той е преследван след 9 септември, но е върнат, за да помага в запазването на инфраструктурата на голямата идея за модерна София, означава, че той е бил незаменим по някакъв начин. Много е елементарно обвинението, че по негово време имаме един булевард, наречен на името на Хитлер. Поради фактът, че в световен мащаб комунизмът не беше заклеймен от международното право", обясни тя.

Други от От страната и света

Обич към грешките - модел за емоционална стабилност и професионален успех

Позитивен подход означава да не ги поправяте и забравяте веднага - така не се учите от тях "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата

Правителството се кълне в петък, Радев избира министри сам, имената им до последно тайна

Така ще влезе отново в президентството 100 дни, след като го напусна, вече като партиен лидер и с премиерски мандат Гълъб Донев май ще е финансов министър плюс вицепремиер 107-ото правителство на

Ивайло Мирчев: Ще атакуваме бюджета с десни мерки

Ще атакуваме бюджета с десни мерки. Това заяви Ивайло Мирчев, съпредседател на "Да, България" в "Интервюто" по БНТ. Хората, които са гласували за нас, не са гласували за егото на единия или егото на

Константин Проданов: Ще има сливане на ведомства с цел оптимизация на работата и бюджета

"Ще има определена оптимизация от гледна точка на сливане на ведомства, но кои точно и по какъв начин, ще разберете съвсем скоро". Това каза пред bTV депутатът от „Прогресивна България" Константин

Константин Проданов: Новият кабинет ще обяви справедливата надценка за всяка група стоки, това ще натиска цените

Ще се сливат ведомства с цел оптимизация на работата и бюджета, съобщи още депутатът от партията на Румен Радев "Ще има определена оптимизация от гледна точка на сливане на ведомства

>