Парламентът реши: няма да се пипат 425 млн. лв. от дивидента на БЕХ

29.03.2024 14:51 Христо Николов
Парламент Снимка: Велислав Николов

С мнозинство от гласовете на ГЕРБ, ДПС, БСП, „Възраждане" и ИТН парламентът реши, че 425 млн. лв. от дивидента от печалбата на БЕХ за 2023 г. няма да се разпределят. По този начин се блокират част от средствата на енергийния холдинг, които според решение на кабинета трябва да се преведат на фонда за сигурност на енергийната система заради дефицита в него.

Преди няколко дни Министерският съвет реши, че 100% от дивидента на БЕХ за миналата година, което е около 1 млрд. лв., ще се преведат на фонда заради решение на Народното събрание от миналата седмица, с което финансовият министър Асен Василев бе задължен да намери 1 млрд. лв. за фонда.
С днешното решение на практика се блокират част от тези средства и превеждането на 1 млрд. лв. може и да не се осъществи.

Предложението за това решение е внесено от депутатката от ГЕРБ Теменужка Петкова и вчера е прието от енергийната комисия.

Според финансовия министър Асен Василев, който присъстваше на разискванията по решението, то ще бъде дадено на Конституционния съд.

Други от От страната и света

Кметът на "Младост" обясни откъде са парите му: Дарени са от моите родители преди да бъда избран за кмет

Кметът на столичния район "Младост" Ивайло Кукурин излезе с официална позиция, след като в последните дни в публичното пространство се разпространяват твърдения, че през 2024 и 2025 г

Педиатър е обвинен за 130 сексуални престъпления с деца в Германия

Педиатър в болница край Берлин беше обвинен в 130 случая на сексуални престъпления, включително в сериозни сексуални злоупотреби с деца и изнасилване. Според прокуратурата много от случаите са били

Свалят НСО на Борисов и Пеевски, те - спокойни, че не са под заплаха (Обзор)

Още през декември лидерът на ДПС е настоял за преоценка на необходимостта от държавна охрана Тома Биков призна, че преди 2 седмици е била заплашена сигурността на председателя на ГЕРБ НСО повече

20 от новите областни управители с премиери, сред тях журналист и депутат (Обзор)

Правителството попълва втория ешелон с бивши кадри на служебните кабинети На шестия ден от управлението си правителството на Румен Радев смени всички областни управители

Правят мерки за спешно пръскане срещу комари по река Дунав (Обзор)

Ситуацията е кризисна, а правителството върна решението това да се прави от БАБХ. Планът е обработките да започнат до края на май Ситуацията с популацията на комарите по Дунава е кризисна

>