Броят на трудовите злополуки в страната се повишава

28.03.2024 18:06
Броят на трудовите злополуки в страната се повишава СНИМКА: Pixabay

Броят на трудовите злополуки в страната се повишава. През миналата година в регистрите на Изпълнителна агенция (ИА) “Главна инспекция по труда“ са вписани 440 инцидента, като при 65 от тях работниците са загубили живота си. Това каза пред журналисти в Бургас Екатерина Асенова, изпълнителен директор на институцията.

“Има работодатели, които съзнателно не осигуряват безопасни условия на труд. Не липсват и случаи, в които работниците съзнателно не спазват необходимите норми за безопасност. Пример е фатална злополука от столицата от последните дни, при която работник е загинал при демонтаж на оборудване. Този случаи противоречи на всякаква логика, тъй като всички специалисти знаят основните правила за демонтаж. В този случай те просто не са спазени“, каза Асенова. 

Тя допълни, че в страната се наблюдава недостатъчен брой на инспектори, съпоставен с данните за предприятията у нас. “В България има над 250 000 микро и малки предприятия. Големите са 5300. Работните места са 2 300 000. Няма как инспекторите ни да бъдат навсякъде. Нужна е превенция и среда на нетърпимост у хората така, че тогава, когато се виждат лоши примери, да се сигнализира и от фирмите, и от самите работници“, посочи още изпълнителният директор на ИА "Главна дирекция инспекция по труда". По думите ѝ, през миналата година в институцията са постъпили над 8000 сигнала. В над 95 на сто от тях се касае за неизплатени заплати, обезщетения и средства за извънреден труд. Едва 5 на сто от сигналите са за липсата на безопасни условия на труд. 

“Често работниците не си дават сметка, че правейки компромис, рискуват живота си на работното място. Неглижира се провеждането на инструктажите за безопасност. В повечето случаи те се провеждат формално“, каза още Асенова. 

Всеки втори загинал при трудова злополука в България е работил без трудов договор

При инциденти на работното място с фатален край инспекторите на Главна инспекция по труда често установяват, че загиналите не са подписвали трудови договори. Най-често подобни случаи се отчитат в сектора на строителството, каза гл. инспектор Александър Борисов от изпълнителната агенция.  Той посочи, че част от трудовите инциденти не се докладват в службите. По-голямата част от регистрираните през миналата година 440 инцидента са свързани с падане от високо, пише БТА. Следващите най-чести злополуки са: затискане от тежки предмети, инциденти при работа с електричество, падане на тежки предмети и затрупване от свлякла се земна маса.

Други от От страната и света

Първо в "24 часа": Пенсиите се вдигат с 11%, предлага министър Ивайло Иванов

Пенсиите да се вдигнат с 11% от 1 юли. Това ще предложи служебния министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов на заседанието на надзорния съвет на Националния осигурителен институт във

Виолета Коритарова: Хаосът в поддържането на пътя трябва да спре, затова сключваме договори

„Хаосът трябва да бъде спрян, ремонтите трябва да бъдат планирани. Лошото състояние на пътищата се дължи на това, че 3 години нямаше договори за текущия им ремонт и поддържане

ЮНЕСКО призна чипровския килим за световно наследство - днес един квадрат от тези шедьоври струва над 1000 лв.

На 9-ия фест бе показан обичаят "Дoткaвaлник", с който приключва тъкането - домакинята гощава близките с баница и ракия Символ на автентичния бит и култура

На прочутия остров от "Плажът" не им достига вода

Туристическият архипелаг Ко Пи-Пи в Тайланд, станал известен от филма "Плажът" с Леонардо ди Каприо, и други съседни острови с райска природа страдат понастоящем от сериозен недостиг на вода

Столична община: Проектът за "Патриарха" е съгласуван с представител на СДВР

Новата организация на движението по булевардите "Витоша", "Патриарх Евтимий" и "Фритьоф Нансен" е съгласувана с представител на СДВР, казват от "Московска 33"

>