Мария Габриел: Няма да правя правителство, ГЕРБ няма да подкрепи втория мандат, отиваме на избори (Видео)

24.03.2024 15:02

Отстъпихме за министрите на отбраната и енергетиката, ПП-ДБ поискаха и МВР, повече няма да търпим нови и нови условия, край, каза вицепремиерът в оставка

ГЕРБ ще чака "Промяната" за преговори след изборите

ГЕРБ няма да участва в преговори за втория мандат. Утре ще оттегля кандидатурата си за министър-председател от парламента. Това заяви номинираната от ГЕРБ за нов министър-председател Мария Габриел.

"Оценявам, че разговорите продължиха. Благодаря на всички. Благодаря и на акад. Денков, с който не прекрачихме граници, отвъд които разговорът помежду ни да е невъзможен", започна Габриел.

"Ние казваме - не. Не на постоянните нови условия, и на нови и нови условия", посочи тя.

"Изразявам съжаление от създалата се ситуация", каза Габриел.

"Всички видяхме, че в последните девет месеца важни реформи се случват с ГЕРБ. Имаше разговори. В тях ГЕРБ отново направи жест и отстъпи. В този момент вместо това да бъде оценено, постъпи ново искане", разказа тя.

"В момента, в който дадохме заявка, че можем да отстъпим за министерството на отбраната и министерството на енергетиката, бе поискана смяна и в министерството на вътрешните работи", продължи вицепремиерът.

Въпросите не са за нас, отвърна тя запитана защо е поискана смяната в МВР.

Не бива да се вторачваме в поста и в министерството, а в начина, по който това се случва. Казваме "не" на каквито и да било нови условия, на каквито и да било преговори за втори мандат, каза Габриел.

Разминавания и различия по големите теми нямаме, каза тя. Изрази обаче разочарование, че вече договорени неща, са отхвърляме в последния момент.

Не очаквам лично извинение от Асен Василев, а към всички жени и майки, които са се осмелили да стоят на високи позиции. Не съм го получила, но продължихме преговорите, напомни тя.

Дата за службите и частта свързана със следствената тайна, са били единствените два въпроса, които са останали за дискутиране. "Но идват нови и нови условия, нали сте съгласни, че не може така?", запита Габриел.

Врата за преговори, но след изборите, остави обаче Габриел. Дали и как ще се случат обаче зависело от това как ще премине предизборната кампания - дали тя ще бъде използвана за нахъсване на хора един срещу друг, дали ще се манипулира по време на нея, или "ще си дадем време да мислим какво искаме за страната".

Този политически рекет, който беше упражнен спрямо нас е крайно време да бъде преустановен, настоя пък Теменужка Петкова. Тя подчерта, че борбата на ПП- ДБ е за "власт и за постове". ГЕРБ пък стои плътно зад Мария Габриел.

Липсата на принципи взриви сглобката, категорична бе Деница Сачева.

С това недоверие, което беше демонстрирано, не можем да спечелим доверието нито на българските граждани, нито на нашите международни партньори, подчерта и Рая Назарян. Тя благодари на Габриел, напомни, че тя не е спряла да работи и даде пример с усилията, които е положила за прибирането на българските моряци от кораба "Руен".

Други от От страната и света

Почина синоптикът Минчо Празников

На 88-годишна възраст е починал синоптикът Минчо Празников. Това съобщи във фейсбук Иво Андреев.  Минчо Досев Празников е български синоптик. Роден е на 9 февруари 1938 г. в Дряново

Рая Назарян официално закри 51-ото народно събрание, пожела успешна кампания

Председателката на Народното събрание Рая Назарян закри официално 51-ото народно събрание. Тя обяви, че днешното заседание е последното редовно на този парламент и пожела успешна кампания на колегите

Юлиян Попов изиска публичен достъп до първични данни от мониторинга на водите

Служебният министър на околната среда и водите Юлиян Попов изиска информация за възможните действия, които могат приоритетно да бъдат предприети  за осигуряване на публичен достъп в машинно четим

Със 128 гласа в последния си ден и в последните часове депутатите забраниха на енергийния министър да извади мините и ТЕЦ "Марица-изток 2" от БЕХ

Реформата е в плана за възстановяване и е залог за плащане 473 млн. евро Със 128 гласа на депутати от всички парламентарни групи, без ПП-ДБ и АПС, в последния ден на Народното събрание беше гласувана

Българската стопанска камара: Екотаксите оскъпяват електроуредите у нас

Електроуредите в България често са значително по-скъпи в сравнение с тези в съседни държави като Румъния и Гърция, а една от основните причини за това е т.нар. екотакса

>