България изстрада мечтаната победа срещу Танзания, гредата ни спаси в сетния миг

22.03.2024 17:39

След 492 дни националният отбор на България пак записа победа.

Селекцията на Илиан Илиев изстрада успеха с 1:0 на Танзания в контролата на стадион "Далга Арена" край Баку.

Мачът е част от турнира FIFA Series. В понеделник за селекцията на Илиан Илиев предстои и спаринг с домакините от Азербайджан.

Майсторско изпълнение на пряк свободен удар в 52-ата мин от капитана на националите Кирил Десподов донесе облекчението.

Преди двубоя всички в тима ни бяха категорични, че най-важното е да се спре лошата серия и затова победата трябва да се вземе на всяка цена.

В предишните си 11 срещи България записа 5 равенства и 6 загуби, а за предишният спечелен мач е контролата в Кипър на 16 ноември 2022 г. - 2:0.

Напречната греда даде своя значим принос за победата срещу Танзания. Топката я срещна след удар на Новатус в самия край на срещата, но за целта нашият вратар Димитър Митов леко докосна кълбото с пръсти.

Като цяло в последните минути африканският тим наложи натиск и нашите трябва да хвърлят доста усилия, за да задържат аванса си.

През първата част нашите отправиха 3 точни удара с глава - един на Георги Русев и 2 на Ивайло Чочев. Между първия, на Русев в началото, и втория Танзания нацели греда в 15-ата мин чрез Кибу Денис. Африканците имаха още една много опасна ситуация.

В този период националите хич не изглеждаха добре на терена, но към края на полувремето се върнаха към добрите си минути от началото и дойдоха ударите на Чочев.

След гола най-сериозното положение за България бе удар на Илия Груев покрай гредата.

Българските футболисти играха за първи път в историята със златист екип.

Той е изработен в чест на 100-годишнината на националния отбор, който изиграва първия си официален мач на 21-и май 1924-а. Това е трета юбилейна фланелка на България в цветова комбинация от старо злато с кралскосини ръкави, а гащетата също са в кралскосиньо и златни кантове.

България: Димитър Митов - Йоан Стоянов, Алекс Петков, Валентин Антов, Виктор Попов - Илия Груев, Ивайло Чочев, Филип Кръстев - Кирил Десподов, Георги Русев, Мартин Минчев

Танзания: Айши Манула, Мохамед Хюсейн, Миано Данило ван ден Бос, Ибрахим Хамад, Бакари Муамнието, Имид Мао, Хаджи Многа, Новатус Дисмас, Кибу Денис, Фейсал Салум, Тарин Алракия

Други от Футбол

От "Ботев" пробвали да преместят финала за купата на България в Пловдив

Ръководството на "Ботев" е направило опит финалната среща в турнира за купата на България да бъде преместена на клубния стадион "Христо Ботев" в Пловдив, информираха от клуба

Радостин Кишишев и "Ботев" (Пд) се разделиха

Радостин Кишишев и "Ботев" (Пловдив) се разделиха, съобщиха от футболния клуб. Бившият национал бе административен директор на "канарчетата", но двете страни са прекратили взаимоотношенията си по

"Ботев" (Пд) и ЦСКА 1948 стигнаха до 0:0, отмениха гол на "канарчетата"

Антонио Вутов напусна заради травма "Ботев" (Пловдив0 и ЦСКА 1948 завършиха  0:0 в мач от плейофите във втората четворка от efbet Лига. Старши треньорът на домакините Душан Керкез даде почивка на

"Ботев" (Пд) одрусан с 11 800 лева глоби, ЦСКА - с 3300

Дисциплинарната комисия към Българския футболен съюз санкционира домакина "Ботев" (Пловдив) и ЦСКА с парични глоби след полуфиналния реванш от турнира за купата на България