В Царево бесни срещу забраната да се строи на 500 метра от Корал, ще се жалват в Страсбург

15.03.2024 18:37 Тони Щилиянова
Плаж "Корал" край Лозенец Снимка:Тони Щилиянова
Марин Киров

Жители на Община Царево са изпратили  писмо до президента Румен Радев и настояват той да сезира Конституционния съд, за да се отменят поправките в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие /ЗУЧК/, които забраняват каквито и да е строителни дейности на 500 метра от брега на плаж Корал.

Забраната засяга около 800 имота, по-голямата част от които се намират в Лозенец и са в регулация. Става дума за около 1000 дка от земите на вилно селище Лозенец, които след законовите промени се превръщат в нещо като резерват, а собствениците им реално не могат да ги ползват.

 „Един човек е построил хотел, а собственикът до него, който е от Лозенец и е на 70 години не може да прави нищо на своята земя. Почти 60% от тази защитена зона вече е застроена. Там има комплекси, къщи, вили. Просто е несправедливо за тези, които не са построили във вече урегулираните имоти", коментира днес кметът на Царево Марин Киров, след като и второто заседание на комисията, която се занимава с казуса "Корал", бе отложено заради липса на нови документи от страната на вносителя - екозащитникът Атанас Русев.

Кметът на Царево обясни, че с поправките в ЗУЧК общината ще загуби около 800 000 лв. от данъци и такси в Лозенец тъй като това се случва при вече приет бюджет. Киров предупреди, че ставащото в момента генерира сериозно обществено недоверие. И намекна за назряващ скандал със съществуваща идея за заравяне на радиоактивни отпадъци в Странджа.

"Ние защитаваме плаж Корал, а в същото време някой обмисля на 20 км. да прави хранилище за радиоактивни отпадъци", възмути се  Киров.

Според бившия кмет на Царево Георги Лапчев, който присъства като гражданин, с поправките в ЗУЧК собствениците на тези 800 имота в Лозенец губят правото си на собственост.

От своя страна потърпевшите се заканиха, че ще съдят България в Страсбург.

Очаква се да бъде свикано ново заседание по казуса "Корал" най-вероятно идния месец.

Други от От страната и света

Очаква се днес президентът Йотова да връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство

Очаква се президентът Илияна Йотова да връчи днес първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. Във вторник, след края на консултациите с парламентарните групи, Йотова съобщи

Към новите министри: българите искат промени в здраве, цени, пътища, данъци, правосъдие

19 дни след 19 април припомняме как читателите подредиха важните теми в специалния проект "Попитай лидера" Как ще живеем с новата власт, какво хората искат първо да узнаят за намеренията ѝ

Към новите министри: Българите искат промени в здраве, цени, пътища, данъци, правосъдие

19 дни след 19 април припомняме как читателите подредиха важните теми в специалния проект "Попитай лидера" Как ще живеем с новата власт, какво хората искат първо да узнаят за намеренията ѝ

Православен календар за 7 май

Св. мчк Акакий Св. мчк Акакий живял по време на управлението на римския император Максимиан. Повелята на управника била християните да се покланят на езическите богове

7% у нас се трудят през уикенда, в Гърция - 31% (Графика)

Eдва 7% от наетите на работа у нас се трудят през уикенда, сочат данни от проучване на Евростат за 2025 г. Така страната ни се нарежда на едно от последните места по този показател в Европейския съюз

>