Пловдив почита спасяването на българските евреи
Нашият град е място, в което от векове представителите на различните етноси живеят в мир, добросъседство и разбирателство, каза кметът Костадин Димитров
Пловдив се прекланя пред спасяването на българските евреи, чието изпращане в концлагери е предотвратено на тази дата през 1943 г. Наследници на спасените и официалните гости се събраха в двора на училището на бул. "Руски", в което преди 81 години евреите са събрани, за да бъдат депортирани. На мястото са кметът на Пловдив Костадин Димитров и областният управител Илия Зюмбилев. Традиционно годишнината се отбелязва в Паметника на благодарността в Дондуковата градина, но в момента тя е в ремонт.
"Българският народ с право може и трябва да се гордее с достойното поведение на нашите предци, които единствени в Европа защитиха и запазиха своите евреи през годините на Втората световна война. Нашият град е място, в което от векове представителите на различните етноси живеят в мир, добросъседство и разбирателство. Ще работим винаги ще бъде така и нашите съграждани да живеят в мир и благоденствие", каза градоначалникът Костадин Димитров.
Зад спасяването на евреите стоят пловдивският митрополит Кирил, по- късно български патриарх, създателят на панаира Обрейко Обрейков, Ангел Станков - председател на Адвокатската колегия, общественикът и журналист Недко Каблешков, журналистът Лука Говедаров, адвокатите Йордан Ковачев и Георги Кръстев.
На 10 март 1943 г. в Пловдив 612 души евреи са задържани в 3 часа през нощта, но по обяд са освободени по нареждане на главния секретар на вътрешното министерство. До това се стига, след като митрополит Кирил влиза в еврейския лагер и заявява, че ще тръгне с депортираните, ако не бъдат освободени. Митрополитът прескача оградата и влиза вътре в училището. Той вдъхва кураж и увереност на събраните за депортация евреи. Той отива при затворените хора с жълти звезди, уплашени и обезверени ,и им казва: „Ще легна на релсите, но няма да допусна влаковете към лагерите на смъртта да тръгнат". Междувременно в страната се надига вълна от негодувание. 42-ма депутати начело с Димитър Пешев внасят подписка в Народното събрание и бламират антисемитските действия. Самото правителство спира депортирането. Българската православна църква окуражава евреите и българите, несъгласни с политиката на правителството. Особено активен е софийският митрополит Стефан, оглавяващ Светия синод. Протестите създават възможност цар Борис III да отмени депортацията.
Антиеврейското законодателство е отменено през септември 1944 г. от правителството на Константин Муравиев.