Д-р Райна Стоянова: С интравенозните терапии лесно преодоляваме пролетната умора

10.03.2024 09:39
Д-р Райна Стоянова Кадър; БТВ

Астрономическата пролет наближава, а с нея и съпътстващите признаци на пролетна умора. Какво да направим, за да преодолеем чувството на отпадналост и липсата на желание за физическа и умствена активност?

„Пролетната умора е свързана със смяната на сезоните, с промяната в атмосферното налягане, с промяната в климатичните условия, със слънцестоенето. Всичко това води до стрес за организма. Изведнъж започваме да се замисляме и за натрупаните през зимата килограми – и започваме да искаме да редуцираме и коригираме теглото си. Това също допринася за по-голям стрес“, коментира пред bTV специалистът по Ендокринология и болести на обмяната д-р Райна Стоянова.

“Всички сме уморени в ежедневието, в което живеем, но междинните сезони са наистина предизвикателство за организма – есента и пролетта са такива“, допълни още тя.

„Дължината на деня е свързана с циркадните ритми в тялото. Ритъмът ден нощ – бодърстването и спането, се променят като продължителност. Светлата част на деня се увеличава, това съответно предизвиква хормонални промени в нашето тяло на епифизата, на хипофизата. Процесът на адаптация със сигурност стресира тялото“, коментира д-р Стоянова.

„Много е претенциозно да се преодолява всичко чрез храненето. В допълнение бихме могли да си помогнем чрез добро и балансирано хранене. Сезонните плодове и зеленчуци са тези, на които можем да наблегнем – те са източници на витамини и минерали. Ако страдаме от някакво заболяване, имаме анемия, или сме бременни и кърмим – тогава може да се наложи и прием на добавки или допълнителни лекарства“, заяви още специалистът.

“Интравенозните терапии са метод, чрез който лесно можем да преодолеем пролетната умора и въобще всякакъв вид умора. По венозен път се въвеждат в тялото различни полезни вещества, лекарствени молекули, антиоксиданти, витамини и минерали. Това е по-ефективният вариант от приема на хапчета. Това е строго лекарска процедура, която би трябвало да се извършва от екип ендокринолог и анестезиолог. Тук дори ендокринологът не е толкова задължителен, колкото анестезиологът. Процедурата все пак крие своите опасности и трябва да сме внимателни, със сигурност обаче е много по-ефективна от приема на добавки“, обясни д-р Райна Стоянова.

"Очаквайки пролетната умора, можем да променим навиците си. Сънят е най-безплатният полезен фактор, който можем да променим в ежедневието ни. Добре е да се спи между 6 и 8 часа. Не е важно толкова колко спим, а какво е времето, което прекарваме в качествен сън", посочи още той.

Тя допълни, че заспиването с телефон в ръка и синята светлина от екрана влошава съня. Препоръчително е два часа преди лягане, да оставим телефоните си встрани. Сред факторите, които пречат на съня - са късното хранене и приемът на алкохол.

"След 30-годишна възраст всички започваме да губим от мускулатурата си и всички трябва целенасочено да се движим повече", обясни здравният специалист.

Какво още коментира д-р Райна Стоянова - чуйте във видеото.

Други от Докторе кажи

Рискът от рак е много по-висок при хора, които никога не са били женени

Проучването и направено сред 4 млн. души Възрастните, които никога не са били женени, са изправени пред значително по-висок риск от рак в сравнение с тези, които са били семейни

Директорът на "Пирогов": Всеки спасен живот е медицинско чудо

В навечерието на Великденските празници в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" отново се организират акции за кръводаряване – тема, която остава ключова за работата на най-голямата спешна болница у нас

Три успешни мисии са изпълнили екипите на Центъра за спешна помощ по въздух

7-месечно бебе в критично състояние е транспортирано в Пловдив Три успешни мисии реализираха екипите на Центъра за спешна медицинска помощ по въздух (ЦСМПВ) в рамките на днешния ден

Oбщо 101 са болните от морбили у нас. 89% от тях са деца

Oбщо 101 са заболелите от морбили в България, съобщават от министерството на здравеопазването във фейсбук. Случаите са регистрирани в пет области на страната

Велислава Делчева: Има хронични дефицити в психиатричните болници и социалните институции

В годишните си доклади омбудсманът неизменно алармира отговорните публични власти за съществуването на хронични дефицити в държавните психиатрични болници и социалните институции за хора с увреждания

>