Отборът на България спечели бронзов медал на сабя жени на Световната купа по фехтовка в Атина

03.03.2024 20:49
СНИМКА: БФ Фехтовка

Българският отбор на сабя жени в състав Йоана Илиева, Олга Храмова, Емма Нейкова и Калина Атанасова, под ръководството на националния треньор Ивайло Воденов, спечели бронзов медал в турнира "Акрополис къп" в Атина, валиден за Световната купа.

Това е пореден голям успех на българската фехтовка, а националките играха изключително силно и заслужено стъпиха на почетната стълбичка. Това е най-доброто класиране на женския отбор на сабя след първото място за Световната купа в Ташкент през миналата година. В състезанието в Атина участваха 22 тима, в чиито състави бяха най-добрите сабльорки в света.

България започна участието си в надпреварата от втория кръг на елиминациите, като се изправи срещу Азербайджан. Преди последната смяна съперничките водеха с 40:39, но Йоана Илиева показа високата си класа и не само стопи преднината на Азербайджан, но затвори срещата с 45:44. В следващия двубой, валиден за място сред най-добрите четири, сабльорките победиха номер 2 в световната ранглиста Република Корея с 45:40. Българките поведоха в резултата от самото начало и не изпуснаха водачеството си до края, като си гарантираха среща за място на финала срещу Украйна, съобщиха от Българска федерация по фехтовка.

Двубоят срещу украинките отново беше изключително оспорван, като съперничките взеха аванс от първата смяна и не позволиха обрат - 45:35 за Украйна. В срещата за трето-четвърто място Илиева, Храмова, Нейкова и Атанасова се изправиха срещу силния тим на Италия, но демонстрираха, че няма непобедими съпернички и спечелиха с 45:43. Олга Храмова и Емма Нейкова, която миналата седмица стана европейска шампионка за девойки до 20 години в Неапол, играха на високо ниво. И в този двубой Йоана Илиева се представи изключително силно, като влезе в последната смяна при 40:36 за съперничките, но навакса изоставането. Тя затвори срещата с 45:43, донесе бронзовите медали за България и показа, че българките вече са неизменна част от световния елит на фехтовката.

Други от Други спортове

Стилияна Николова спечели историческата европейска купа с първите "крос битки"

На полуфинал с бухалки Стили отстрани Боряна Калейн в българско дерби Стилияна Николова спечели първата в историята европейска купа по художествена гимнастика.  Състезанието се провежда в Баку

Шахфест с награден фонд 1700 лева стартира този уикенд в Пловдив

Могат да се включат всички желаещи Ежемесечният международен шахфестивал „Първи уикенд" с награден фонд 1700 лева ще стартира тази събота от 9,30 часа в Централния клуб на пенсионера на бул

Щангите ни пред изхвърляне от Париж 2024 заради дълг към международната федерация

България е заплашена да бъде изхвърлена от олимпидата в Париж в щангите, но не заради някакви измислена причина като присъствието на Алан Цагаев в залата, а заради дълг към международната федерация

Йоана Илиева донесе олимпийска квота за България във фехтовката

Най-добрата българска състезателка по фехтовка Йоана Илиева спечели първо място на сабя в олимпийската квалификация в Диферданж (Люксембург) и заслужи квота за игрите в Париж това лято

Пловдивският гребец Кристиан Василев спечели олимпийска квота за Париж 2024

Пловдивчанинът Кристиан Василев спечели олимпийска квота за Игрите в Париж това лято. Той  завърши втори във финал "А" на скиф на квалификационната надпревара