Даниел Панов със синовете си на колене пред "Майка България" (снимки)

03.03.2024 13:25 Дима Максимова
Даниел Панов със синовете си Димитър и Ивайло поднесоха цветя на "Майка България". С тях бе и дъщерята на общинската съветничка Калина Широкова
Кметът и синовете му коленичиха в знак на преклонение пред героите на Освобождението
С военен ритуал бе издигнато националното знаме
С военен ритуал бе издигнато националното знаме
Даниел Панов връчи наградата "3 март" на курсант старшина Даниел Костов
Деца със знамена пеят химна
Царевец е тритегатлно място за българите на 3 март

Кметът на Велико Търново Даниел Панов и синовете му Димитър и Ивайло - вече млади мъже, заедно поднесоха цветя на паметника "Майка България" и коленичиха пред подвига на героите на 3 март. Младите Панови - архитект и бъдещ лекар, бяха до баща си, заедно със стотици търновци и гости на града, и по време на тържествената церемония по повод 146 г. от Освобождението. 

"Честваме свободата! Тук, в сърцето на България, в историческата и духовна столица Велико Търново. Тук пред паметника "Майка България", посветен на хиляди българи, дали живота си за Освобождението и за българското национално обединение, още от 1935 г. нашите съграждани са свеждали глави в знак на почит към предците ни", започна словото си Панов. Той припомни силата на българския дух и значението на вечната българска столица - Търновград в историята на Европа.

"Ценете и пазете свободата. Виждаме колко крехка може да бъде тя. Пазете България - свободна държава на свободни хора, обединена и независима, неразделна част от свободния европейски свят и европейската цивилизация. Учете децата и младите хора на родолюбие. Учете ги да обичат нашия любим град - Велико Търново! Учете ги да обичат България и да бъдат горди българи!", обърна се той към множеството.

На тържеството бе връчена и академичната награда "З март". С нея общината удостоява ежегодно най-добрия курсант от Националния военен университет "Васил Левски". Тази година носител на приза е курсант-старшина Даниел Костов, който се обучава за разузнавач.

"Не мога да си позволя нито за миг да не следван примера, даден ни от нашите предци. Хората, нежалещи дори сетните си усилия, за да загинат за свободата на родината и да донесат спокойно бъдеще за нас", посочи бъдещият офицер. 

Той цитира думи на полк.Борис Дрангов :"Животът не се мери по дължина, а по съдържание." Точно тези думи винаги са ме съпътствали, карали са ме да давам най-доброто от себе си и да бъда пример за всеки един мой подчинен. Най-големите награди за мен са верността, уважението от поверените ми хора и пламъкът в техните очи. Помнете героите и бъдете горди техни наследници", завърши Костов.

Заупокойна молитва пред паметник "Майка България" отслужи Ставрофорен свещеноиконом д-р Славчо Иванов. След това с военен ритуал бяха положени венци и цветя на признателност.

Преминаването на Почетния караул на НВУ „Васил Левски" в тържествен марш събра аплодисментите на търновци.

В 11,30 ч. в парковото пространство край „Майка България" се изви празнично хоро, водено от танцьорите на Професионален фолклорен ансамбъл „Искра".

От 19 ч. на площад „Цар Асен І" пред Царевец е тържествената проверка от почетни роти на НВУ „Васил Левски".

Излъчване на шоуто „Царевград Търнов - звук и светлина" и празнични илюминации ще сложат финал на проявите за националния празник. 

Други от От страната и света

23,7% избирателна активност към 14 часа, вижте новите числа

22,7% е избирателната активност в страната на изборите за Народно събрание към 14 часа. Вижте какви са числата тук. 20,7% бе избирателната активност към 14 часа на миналите парламентарни избори на

Задържаха двама гранични полицаи от Елхово за трафик на мигранти

Двама служители на Регионалната дирекция „Гранична полиция“ в Елхово са задържани за 72 часа и са с повдигнати срещу тях обвинения за трафик на мигранти

Дъстин Хофман пред "24 часа": Сценаристи, пишете за мен! Искам да играя в български филм

Звездите от "Игра на тронове" с интервюта още преди първия епизод Не знам как се пише сценарий за Дъстин Хофман, но пък има 30-ина българи, които са готови да извадят по един от чекмеджето си и само

17 шофирали с положителни проби за алкохол, а 15 - за дрога за 24 часа

13 402 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата през изминалия ден

Туристите от Азия и Близкия изток към Европа намаляват заради войната в Иран

Туристите към Швейцария, Австрия и Великобритания от Азия и Близкия изток намаляват поради конфликта в Иран, съобщават представители на туристическия сектор, цитирани от ДПА

>