Напрежението ще избухне и ще прати страната на избори, но не сега

01.03.2024 17:36 Проф. Тодор Галунов
Бойко Борисов и Сирил Петков в парламента.

Никога регулаторите не са били по-важни дори от състава на МС

"Ако сега се закрепят нещата и сглобката оцелее за нови 9 месеца, следващият опит няма да е успешен. В най-добрия случай този кабинет ще изкара до края на календарната година. През новата сигурно ще се говори за извънредни парламентарни избори".

Такава прогноза направи пред БНР политологът проф. Тодор Галунов.

Той коментира изказването на премиера Денков, който заяви: "Не искаме избори, но няма да позволим да бъдем параван за отклоняване на основните ни приоритети".

"Основните формации, които участват в кабинета, би трябвало да се разберат за ротацията и продължаването на сглобката. Независимо, че премиерът иска да покаже една по-твърда позиция на ПП-ДБ, те не са готови за избори и съм склонен да приема, че ще отстъпят от своите претенции. ГЕРБ по-скоро биха наложили своята воля. Социологията показва, че ПП и ДБ в най-добрия случай смъкват с малко броя на своите депутати. Те не вървят напред.

Ще се стигне до някакво споразумение. Ще се приложи в ход и нестабилната външнополитическа обстановка. И двете формации не биха искали да се изправят пред политическия съд на избирателя".

За ДПС едни избори едва ли ще донесат нещо ново – те нито ще качат, нито ще смъкнат своите резулатати, прогнозира проф. Галунов. "Парламентарната опозиция сякаш не е в състояние да качи своя резултат". Той не открива и извънпарламентарен натиск за нови избори.

Политическият интерес ще надделее, но това напрежение ще продължи, обобщи политологът. "Те имат общи интереси във външната политика, но не и във вътрешната.

Има една огромна електорална маса – структури на ГЕРБ, които се чувстват непредставени във властта. ГЕРБ иска повече власт, но това е логично с оглед на статуквото в парламента. Напрежението в един момент ще избухне и ще прати страната на нови избори, но няма да е сега".

Проф. Галунов не се нае да прогнозира дали нова партия би могла да влезе в парламента. "Но към момента има едно скрито недоволство срещу управлението. Рейтингът на кабинета не е много висок. Факторите, които биха могли да предизвикат нови избири, сигурно си правят сметка и кога те биха били по-успешни за тях.

Докато няма радикални размествания, избори могат да бъдат проведени, но те няма да променят радикално ситуацията, макар че тя е динамична. И някой може да направи тежка политическа грешка".

Подписването на споразумение би било предимно за пред обществото, за да покаже, че намеренията да се работи по приоритетите са сериозни, посочи проф. Галунов. "Но това недоверие ще продължи. То няма как да бъде намалено. Има сериозна битка на тема регулатори. Никога не е имало такава битка точно за тези институции. Никога регулаторите не са били по-важни дори от състава на Министерски съвет. Те са поставени над традиционните политически институции. Те ще бъдат излъчени на партиен принцип. Но голяма част от състава им ще "надживее" състава на Министерски съвет и парламента".

Проф. Галунов е изненадан от високата значимост, която двете водещи формации придават на Министерството на външните работи. "Чудно ми е как заради него са в състояние да хвърлят България в извънредни парламентарни избори. То няма неформален статут на най-важно през последните години. Не се очакват и нови политики".

Други от Лични

Потомците ще ни осъдят, фосилни глупаци!

Подземни паркинги във всички училищни дворове ще затворят устата на хейтърите Заглавието на този текст е компилация от двата най-популярни лозунга на “Грийнпийс” днес

Реорганизацията на бул. "П. Евтимий": 4 минуса провокират чувството за несправедливост

Супертесни велоалеи, паркиране, изяждащо платната, ненужно широки тротоари, които могат да са споделени - с много малки компромиси всички интереси могат да бъдат удовлетворени До подобни скандали

Знаете ли, че първият ученик на Христос е обикалял нашите земи?

4 важни български приноса в християнството На великденските празници да си припомним 4 важни факта за позабравената святост на днешните ни земи, за българите и християнството. 1

Православни и католици се бият на Гроба Господен, а мюсюлманите се подсмихват отстрани

Преди много години проучвах една древна ръкописна книга от библиотеката на Православната патриаршия в Йерусалим. Вниманието ми бе привлечено от бележка на славянски език

Ако Априлското въстание беше избухнало днес...

Ако Априлското въстание беше избухнало днес, щяхме да видим коментари като: 1. Ужас, ще скочи инфлацията и ще се повиши цената на хляба. 2. Ох, сега ще се затруднят пътуванията. 3

>