Областният управител връща решението за високите заплати на съветниците в Пловдив

23.02.2024 10:39 Радко Паунов
Областният управител на Пловдив Илия Зюмбилев.

На последното заседание местните законотворци си гласуваха по 3000 лева възнаграждение

Областният управител Илия Зюмбилев подготвя връщане на решението, с което общинските съветници в Пловдив си вдигнаха заплатите драстично, научи "24 часа". На последното заседание местните законотворци си гласуваха с внушително мнозинство по-високи възнаграждения, които достигат до 3000 лева за две заседания в месеца.

Според близки до губернатора това бодяло очите на пловдивчани. Зюмбилев не възразявал относно увеличената заплата на кмета Костадин Димитров, който скочи от 3350 на 5500, а също и на заместниците му, защото те били натоварени непрекъснато. Аргументът му бил, че съветниците не са толкова ангажирани, за да вземат такива високи заплати. 
"Може да се наложи да върна това решение, все още го оглеждаме", коментира лаконично инж. Зюмбилев пред "24 часа".
По закон областният управител контролира нормативните актове на общинския съвет. Той може да ги връща, ако са незаконосъобразни. От своя страна съветниците могат да се съобразят и да коригират решението си или пък да го прегласуват в същия вид. В такъв случай губернаторът има право да го изпрати в съда и той да се произнесе относно законосъобразността.
С новите корекции председателят на общинския съвет Атанас Узунов ще получава 4400 лева. А заплатите на съветниците се формират, като вземат 70% от неговото възнаграждение.

Други от От Пловдив

Пожар избухна в Кючука, три екипа са на място

Пожар гори в пловдивския квартал “Южен”. За това съобщават живеещи в района. По първоначална информация пламъците са избухнали на адрес на ул. “Димитър Талев”

Бойко Борисов: Над 3 часа дискутирахме как нашите младежи да бъдат коректив при опити за манипулация

Той е в Пловдив, за да се срещне с млади хора от ГЕРБ "Този следобед имах много ползотворна среша с млади хора от ГЕРБ от Пловдив и цялата област. След днешния разговор съм още по-уверен

Мъж се обеси до Гребната база в Пловдив

На тялото се натъкнал случаен минувач, починалият е около 30-годишен Трупът на мъж, решил да сложи край на живота си, е бил открит по-рано днес в Пловдив, съобщиха за "24 часа" от МВР

Автобус заседна под Железния мост в Пловдив

Движението в района е затруднено, има полиция Автобус се заклещи под жп моста над река Марица в Пловдив, съобщават шофьори.  "Избягвайте", пише Лилия Стоянова в социалните мрежи

Първи общински хоспис правят в Пловдив, ще е на мястото на кретащо родилно

Това е част от оздравителната програма на МБАЛ "Свети Мина", потъването спря, твърди управителят д-р Красимир Вальов Създаването на място за долекуване след инфаркт и инсулт е много необходимо

>