Облачно, но много топло, на юг може да превалява

23.02.2024 07:05
Очакват се високи за сезона температури.

До 15-20 градуса за уикенда, вятърът почва да топи снега на скиорите

Метеорологичната пролет тези дни изпреварва астрономическата, която ще настъпи чак на 20 март. Температурите през последния февруарски уикенд ще се покачат до 20°, а на места в планините южният вятър ще топи снега. Това е прогнозата на шефа на синоптичната фирма TV-MET Петър Янков.

Сутринта в петък ще е от 2 до 7 градуса, по Черноморието до 4-5. Мъглите в поречията и във високите западни полета ще се разсеят. Преди обед ще бъде слънчево, но следобед от запад ще се заоблачи. През нощта срещу събота облаците ще се увеличават.

Вятърът ще е южен със скорост до 20 км/ч. По високите части на планините с до 30 кч/ч ще духа умерен вятър от югозапад.

Максималните температури ще са от 13 до 18 градуса, на север от планините в района на Русе - до 19-20, по Черноморието - до 14-15 градуса.

В събота ще е ветровито. В планините вятърът ще е от юг-югозапад и ще топи снежната покривка. Минималните температури ще бъдат от 4 до 9, по Черноморието до 10 градуса. Сутринта мъглите в Източна Тракия и по поречието на Тунджа ще се разсеят. Преди обед ще бъде слънчево. Следобед от запад ще се заоблачи.

Късно през нощта срещу неделя ще завали дъжд в Югозападна България. Вятърът ще е южен със скорост до 30 километра в час. По високите части на планините ще духа по-силен вятър от югозапад - до 50 км/ч.

Максимални температури - от 15 до 20 градуса, на север от планините и в района на Хасково и Ямбол - до 20, по Черноморието - до 18.

В неделя минималните температури ще бъдат от 5 до 10, по Черноморието до 8-10 градуса. През деня над страната ще има значителна облачност, като по-плътна ще е над Южна България и с превалявания в крайните югозападни и южните райони.

Късно през нощта срещу понеделник валежите ще спират и облаците ще намаляват. Вятърът от югоизток ще е до умерен със скорост до 30 километра в час.

През първите дни от новата седмица мъглите в ниските места и поречията ще са често явление, но бързо ще се разсейват и следобед ще има повече слънце.

В сряда се очакват валежи със захлаждане. Новият сняг в планините ще е от 3 до 5 см.

Други от Времето

Проф. Георги Рачев: Мокро с температури до 14-15 градуса в събота и неделя, после студ

Мокри дни и температури до 14-15 градуса ни очакват в събота и неделя, а от понеделник ще стане и по-студено, коментира проф. Георги Рачев по Би Ти Ви

Облаци и кратък дъжд в Пловдив днес, температурата стига 8°

Днес ще бъде облачно. Валежите през деня ще обхванат по-голямата част от страната. Значителни по количество ще бъдат те на много места в южните райони

Значителна облачност с дъжд в Пловдив, до 7 градуса

Значителна облачност с дъжд, но по някое време може плахо да се покаже и слънце - такъм е денят в Пловдив и региона, сочи прогнозата на НИМХ. Минималните температури са 3 градуса

Облачно, но по-топло, до 8° в Пловдив

Днес преди обяд облачността ще е значителна, а над Северозападна България и Горнотракийската низина ще има ниска слоеста облачност или мъгла, сочи прогнозата на НИМХ

Проф. Георги Рачев: За 14 февруари ще е хубаво времето

"Динамично време и тази седмица. Днес е хладно, ветровете са доста студени, но утре ще има затопляне", заяви в "Тази сутрин" по bTV метеорологът проф. Георги Рачев

>