Всички да съдействат на прокуратурата, апелират от Асоциацията на прокурорите след случая "Мартин Божанов - Нотариуса"

22.02.2024 11:46
Мартин Божанов - Нотариуса Снимка: Архив

Днес бе разпространена Позиция на 
Асоциацията на прокурорите в България относно разкритията по случая "Мартин Божанов - Нотариуса". В нея се казва:

Убийството на Мартин Божанов -,,Нотариуса" свали завесата, прикриваща действал с години задкулисен механизъм за влияние върху политическите и съдебната власт, проникващ в адвокатурата, икономиката и медиите и насочен към злоупотреба с държавната власт и на обществените ресурси в частна полза. Този порочен процес нанася дългосрочни вреди на общественото доверие в държавата, медиите, професионални общности и бизнеса, в резултат на което почтените хора и съвестните професионалисти в отделните системи са принудени да понасят репутационните щети наред с непочтените.
Макар и все още в процес на изясняване, оповестените към момента факти дават достатъчно основание за извод, че организираната корупция застрашава правовия ред и обществената сигурност. Справянето с нея не е отговорност или в контрола само на една власт или институция, а изисква съвместни усилия.

Досегашните палеативни подходи в борбата с подобни отблъскващи явления, които се изчерпват с автоматично охулване на прокуратурата като универсално виновна по подразбиране, следва най- сетне да бъдат разобличени като непродуктивна, непрофесионална и непросветена форма на бягство от отговорност.

Предварителното деклариране на недоверие в прокуратурата или в друга институция не само не е принципно и конструктивно, а допринася за неефективността на институционалния отпор срещу престъпността. Последната расте, докато институциите спорят коя е по- виновна в ситуация, в която отдавна няма невинни. Ето защо, категорично възразяваме и се противопоставяме на всички безпринципни опити за хвърляне на кал върху институцията, която работи в защита на обществения интерес, и на непочтените атаки по отношение на цели прокуратури.

Убедено твърдим, че в българската прокуратура работят честни, съвестни и ерудирани професионалисти, като институцията разполага с необходимата подготовка, капацитет и нравствена устойчивост, за да установи цялата истина при обективно, всестранно, пълно и прозрачно разследване без излишно забавяне.

Апелираме към всички почтени граждани, държавни служители, включително народни представители, членове на правителството и органите на изпълнителната власт, магистрати и адвокати, да съдействат на прокуратурата при изпълнение на правомощията ѝ. Само задружното усилие, в което и другите държавни институции, професионални общности и гражданското общество добросъвестно се включат, би могло да очертае пропуските и да помогне да се изчистят отрицателните практики, а лицата, които ги допускат, да понесат отговорност.

Призоваваме българските прокурори да упражняват смело и докрай своите законови правомощия, както в този казус, така и при всички други извършени престъпни прояви, за да дадем ясен и адекватен отговор като професионална общност на корупционните прояви и престъпните влияния върху държавата, на която служим.

Асоциацията на прокурорите в България застава зад всеки прокурор, който, облегнат на закона, брани българското общество и държава от този особено отблъскващ и изсмукващ ресурсите на нацията вид организирана престъпност, който краде бъдещето на децата ни.

Колеги, колкото и много недостатъци да имат законите, с които работим, колкото и слаба подкрепа да получаваме от други институции и от обществото в този исторически момент, само ние имаме правомощията и върху нас тежи отговорността да преследваме за извършени престъпления.

Тази битка е наша.

Нека я спечелим!

Други от От страната и света

Трима горски рейнджъри застреляни до хижа в Стара планина (Обзор)

Постройката е изгоряла, разследващи чакаха с часове, за да влязат По първоначални данни са с огнестрелни рани в главата Мистериозно убийство на трима планински рейнджъри разследват МВР и Софийската

Всеки разбира у нас от служебни премиери и кой да пее на Евровизия - и сме готови да се хванем за гушите

Юри Велев в "Пресечна точка": Песимизмът и недоволството на българите трудно се мери Понякога проучванията на общественото мнение са като пицата - всеки може да ги сготви бързо и по свой вкус

Информатор на ФБР от досиетата "Епстийн": Педофилът бе част от Мосад, а кукловод на Тръмп е зет му (Документи)

И името на княз Кирил Сакскобургготски изплува в новата порция документи Доналд Тръмп е “компрометиран от Израел”, зет му е “агент на Мосад”, Джефри Епстийн има влияние върху биткойн архитектурата и

АПИ за катастрофата със загинал лекар: Не е имало условия за образуване на "черен лед"

Относно тежката катастрофа край Телиш на път I-3, при която загина 58-годишният д-р Цветан Костадинов, инж. Мирослав Ценов, директор на Дирекция „Ситуационен център и управление на трафика" към

Втори козметичен салон в Бургас снимал голи жени със скрита камера (Обзор)

От прокуратурата и полицията в града са поискали помощ от ФБР и Интерпол за премахване на кадрите от порносайтовете Втори козметичен салон, който е снимал клиенти със скрита камера по време на

>