Още с 8% трябва да забогатеем и и влизаме в ускореното настигане на стандарта на средния европеец

19.02.2024 12:40 Румяна Денчева
Българите достигат 60% от доходите и стандарта на живот на средностатистическия европейски гражданин. СНИМКА: "24 часа"

Ниски данъци и цени топят разликата в
доходите в двете Европи - Източна и Западна

Още с 8% трябва да забогатеят българите, за да достигнат 70% от средната покупателна способност на гражданите на Европа. Показателят е важен, защото измерва не само ръста на доходите, но показва какво може да се купи с тях.

По-големият доход не означава автоматично, че човек може да си позволи повече, тъй като разходите за живот варират в различните държави.

Българите достигат 60%

от доходите

и стандарта на живот на средностатистическия европейски гражданин. Българската икономика догонва европейската с по 2% на година въпреки кризите от последните три години. Това показа последният анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Ако запазим темповете на догонване от последните три години, това означава, че след 4 години ще преминем границата от 70% . Тя се сочи от анализаторите като рубикон, който, след като бъде преминат, увеличава скоростта на догонването.

Причините са основно две. Първата е, че това доказва продължителна стабилност на икономиката и финансите на съответната държава.

 В случая с България има две десетилетия на ускорено догонване. Едното е от 2000 до 2010 г., когато БВП на човек по паритет на покупателна способност се вдигна от 29 до 45% спрямо средния за ЕС. Другото е следващото десетилетие, когато расте  с още 10   до 55%.  

Ако дълги години ставаш по-богат,

е по-вероятно да инвестираш

повече

във физически и човешки капитал и съответно да постигнеш по-добро качество на живота. Освен това според някои икономисти при достигнато ниво над 70%  покупателна способност базови потребности, които определят в най-голяма степен качеството на живота, са задоволени около 90%.  

Експертите на института установиха, че през 2023 г. покупателната способност на българите достига 59% от средните нива за Европейския съюз

“Минахме границата от 50% спрямо Германия, 60% с Франция, като и двете граници ги минаваме сега за първи път. Грубо казано, това означава, че ние може да разполагаме на база на нашите доходи и на цените, които има в икономиката, наполовина с това, с което разполага германецът. Допреди 20 години е било с 1/4 или дори с 1/5. Тоест ние сме тръгнали от много ниска база. В момента сме наполовина, което наистина изглежда далеч, но в историята никога не сме го достигали”, обясни старши икономистът на ИПИ Петър Ганев.

Изследване на института ifo и EconPol Europe, поръчано от фондация Hanns Seidel, например установи важна тенденция от 2019 г. насам. Според него в ЕС доходите на средната класа са най-високи в Люксембург, Дания, Финландия, Австрия и Швеция, а най-ниски в страните от Източна Европа.

Средните класи в България

и Румъния са на дъното

В същото време обаче разходите за живот в тези две страни са наполовина от средните за ЕС. Тъкмо разликата в цените и по-ниските данъци в Източна Европа затварят по-бързо ножицата между покупателната способност на Източна и Западна Европа. Така животът е по-евтин от средното за ЕС в Испания, Кипър, Португалия и Гърция в сравнение с Германия, Франция, Обединеното кралство или скандинавските страни.

Експертите сравняват доходите, покупателната способност и данъчната тежест на средната класа в страните от ЕС. Те определят като средна класа домакинствата с доход между 75 и 200% от средния доход в съответната страна. От класацията на изследването се вижда, че то се различава, ако се прави по номинален доход в сравнение с реалния. Средната класа в Люксембург, въпреки че има едни от най-високите нива на цените в Европа, все още се радва на най-висока покупателна способност през 2019 г., около една трета по-висока от тази на средната класа в Австрия и Германия, които са на второ и трето място, и около два пъти по-висока от средната за ЕС.

Средната класа в Австрия и Германия от своя страна се радва на около 40% по-висока покупателна способност от средната за ЕС.

Други от От страната и света

Под възглавница на пейка децата открили пистолета, с който депутатският син рани 12-годишната си леля (Обзор)

Преместиха в болница в София момичето, улучено в крака Повдигат обвинение на Димитър Бонзов, оставил оръжието с куршум в цевта на партито. Законът предвижда до 10 г

Засилен полицейски контрол за осигуряване на пътната безопасност

КАМЕЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА Акцията е част от мерките за ограничаване на предпоставките за възникване на пътни произшествия Специализирана полицейска операция за осигуряване безопасността на движение по

Технократ без ден в армията поема руските войски от Шойгу

Андрей Белоусов, за когото твърдят, че не е корумпиран, ще има рекорден бюджет за отбрана Некорумпиран технократ, който не е служил и ден в армията, но е тренирал самбо и карате

Красимира Трифонова помоли съда за човечност, не била удушила Пейо, разхождала кучето си със съседка (Обзор)

Разследващи установили нейно ДНК по ключа и USB кабел в жабката на колата на Пеев "Мъжът е потеглил сам с колата си, телефонът му се движел 12 часа докато изчезне"

Посланикът на Швейцария Раймунд Фурер даде висока оценка на МВнР

Посланикът на Конфедерация Швейцария в София Раймунд Фурер даде висока оценка на експертизата на българската Дипломатическа служба и на обучителните програми на Дипломатическия институт към

>