Проф. Тодор Кантарджиев: Грипната вълна мина, с всяка седмица случаите ще намаляват

15.02.2024 08:02
Тодор Кантарджиев КАДЪР: БНТ

Грипната вълна мина, с всяка седмица случаите ще намаляват. Все още има тенденция за запазване на случаите при децата до 4-годишната възраст. Това заяви съветникът на Столична община по здравни въпроси и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болест проф. Тодор Кантарджиев в "Денят започва" по БНТ. 

Кантарджиев коментира и коклюша. Според него той е най-опасен за неваксинираните новородени. При тях е фатално.

Доказа се, че ваксината от една доза има много слабо покритие, каза той. Ако се очаква дете в семейството е хубаво възрастните да се реваксинират.

Проф. Кантарджиев обърна внимание, че всяка кашлица при дете с продължителност повече от 10 дена, с един от симптомите - повръщане или ретрис – ако има такова нещо – винаги да се прави изследване за коклюш.

Скарлатината се разпространява там, където не се лекува хубаво с антибиотици, каза той. Тя се яви сега, защото този стрептокок е в гърлата на децата. Винаги, има ли такъв стрептокок, трябва да се взимат мерки, обясни Кантарджиев.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Други от Докторе кажи

Околийски: Подготвяме пакет от 70 мерки за следващото управление

Служебният кабинет оставя значителен обем подготвени мерки за следващото управление в сектора на здравеопазването. Това заяви служебният министър на здравеопазването доц

ВМА с по-голям капацитет за въздушна евакуация на пациенти

Военномедицинска академия (ВМА) разполага с нова високоспециализирана апаратура, която значително разширява капацитета ѝ за провеждане на въздушна медицинска евакуация на тежко болни и

СЗО: Трима загинали при предполагаема епидемия на круизен кораб

Трима души са загинали, а други трима са се заразили при предполагаема епидемия от хантавирус на борда на малък круизен кораб в Атлантическия океан, съобщи Световната здравна организация (СЗО)

Учени посочват най-добрите упражнения за облекчаване на болки при остеоартрит на коляното

Голямо проучване, публикувано в списание The BMJ, сочи, че аеробните дейности като ходене, каране на велосипед и плуване са най-ефективните упражнения за хора

Феномен: Близначки, родени през няколко минути, откриха, че са от различни бащи

Близначки, родени през няколко минути, откриха, че са от различни бащи. Двете съществуват благодарение на изключително рядък биологичен феномен Близначките Мишел и Лавиния Осбърн винаги са споделяли

>