50 години след построяването й втората голяма батерия на НЕК е обновена (обзор)

13.02.2024 19:21 Марияна Бойкова
Шефът на “Белмекен” Георги Паскалев (вляво) показва системата за управление на централата на премиера Денков и на енергийния министър Румен Радев.
Министър Радев и премиерът Денков разглеждат обновените турбини на “Белмекен”.

България и Румъния кандидатстват за финансиране на предпроектното проучване за хидровъзела Никопол - Турну Мъгуреле, по първи предварителни оценки ще струва 6 млрд. евро

Завърши рехабилитацията на ПАВЕЦ “Белмекен”, която е една от трите големи водни батерии на НЕК, заедно с “Чаира” и “Орфей”. Мощността на тази помпено-акумулираща централа е 375 мегавата, които произвеждат електричество и 104 мегавата в помпен режим. Това означава, че при пренасищане на пазара с ток и той е евтин се включват помпите, които качват водата в язовир “Белмекен”. Два от петте хидроагрегата са за работа и в помпен режим.

Лентата на обновената ПАВЕЦ прерязаха премиерът Николай Денков, министърът на енергетиката Румен Радев, изпълнителният директор на НЕК Мартин Георгиев.

Приключилата рехабилитация на “Белмекен” е финалът на обновяването на вецовете в цялата каскада Белмекен - Сестримо - Момина клисура, което струва към 20 млрд. евро. 70 на сто от финансирането е от фонд “Козлодуй”. Модернизацията на “Белмекен” е за 10 млн. евро и приключва точно в момента, когато централата навърши 50 години. Последното ѝ обновяване е било през 1999-2000 г.

Премиерът Денков не скри възхищението си от инженерните постижения на поколението на 60-те и 70-те години на миналия век, което е построило хидроенергетиката у нас. “В голяма степен го дължим на нашите родители, които направиха България една от водещите държави в помпено-акумулиращите ВЕЦ с “Чаира” и “Белмекен”, каза акад. Денков.

Той акцентира на ролята на тези големи батерии сега, когато технологиите позволяват по-лесно да произведеш енергия, отколкото да я съхраниш.

“Няма да спрем дотук”, увери премиерът и припомни, че се работи по проекти за нови ПАВЕЦ.

“24 часа” попита министъра на енергетиката Румен Радев планира ли се хидровъзел Никопол - Турну Мъгуреле. Радев потвърди, че НЕК и румънската “Хидроелектрика” са подали заявление в Брюксел по Механизма за свързана Европа. Шефът на НЕК Мартин Георгиев поясни по-късно, че то е за финансиране на актуализацията на предпроектното проучване. Идеята за този хидровъзел е от 70-те години, а проектите - технически и екологични, са от по-късно. По предварителни оценки изграждането му ще струва 6 млрд. евро.

До края на годината единият хидроагрегат на ПАВЕЦ “Чаира” ще бъде пуснат, което добавя още 197 мегавата помпи. Така общо в режим на ползване на ток от помпи на трите батерии ще е 350 мегавата. При мощности на солари от 2000 мегавата в пикови часове на производство помпите ще са от полза.

Турбината на агрегата на “Чаира”, в която се появиха пукнатини, е невъзстановяема и през март ще бъде обявен търг за подмяната ѝ.

Други от От страната и света

Линейка и автобус се сблъскаха на пътя София - Велико Търново, има загинал

Линейка и автобус на "Пътнически превози" ВеликоТърново са катастрофирали  тази вечер в района на бензиностанция Лукойл край великотърновското село Момин сбор

Шпионски софтуер атакува iPhone

Киберпрестъпните групи вече използват шпионски инструменти, които някога са били в арсенала главно на разузнавателни и правоохранителни органи, за да хакват iPhone, съобщи сайтът Axios

Иран удари две детски градини в Израел за един ден (Видео)

Иран удари с ракети две детски градини в Израел в рамките на един ден. Режимът продължава да изстрелва ракети срещу центрове за цивилно население в Израел

Заявления за гласуване в чужбина на изборите могат да се подават до 24 март

Заявления за гласуване в чужбина могат да се подават до 24 март (вторник). Това се посочва в хронограмата на ЦИК за парламентарните избори на 19 април

Откриха стотици тонове храна с неясен произход и без срок на годност в Хасково

Откриха стотици тонове храна с неясен произход и без срок на годност в Хасково при акция на Министерството на земеделието, съвместно с МВР. Това обяви в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по NOVA

>