Цоков: Инвестираме 37 млн. лв. в строежа на национален STEM център

06.02.2024 15:56
Галин Цоков

С инвестиция от 37 млн. лв. ще бъде изграден Национален STEM център. Благодарение на доброто сътрудничество между Министерството на образованието и науката и Министерството на иновациите и растежа той ще бъде ситуиран в София Тех Парк. Това стана ясно от думите на министър Галин Цоков по време на форум за иновации и отбрана. По думите му с локализирането му в Тех Парка не само ще се оптимизират разходите, тъй като държавата няма да инвестира в закупуването на отделен терен, но и ще се насърчи технологичния обмен и надграждането на екосистемата в него. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката. 

„Тези локации като Националния STEM център са места за иновационен обмен, в които се създават нови решения", коментира още проф. Цоков. По думите му вече са създадени и 5 иновационни лаборатории между български училища. „Целта ни е в тях да си сътрудничат и училищата, които нямат иновации, за да се заразяват те от техния пример и да се убеждават от практиката, че иновациите мотивират и развиват мисленето на учениците", обясни още министърът.

Той говори и за важността на образованието и научните изследвания в контекста на отбраната. МОН финансира Национална научна програма „Сигурност и отбрана", която е със срок на действие от 2022 г. до 2025 г. „За първите три години по програмата са публикувани повече от 200 научни изследвания във водещи научни издания", отбеляза проф. Цоков. Той изтъкна и важността на темата за развитие на киберсигурността, която също попада в обхвата на програмата, както и изследванията за реакция и справяне с природни бедствия. „Прегледът на резултатите до тук показват, че когато има синергия се постигат високи резултати в приложните изследвания", подчерта министърът.

В своето изказване той обърна внимание и на проектите, които се реализират в института към Софийския университет – INSAIT, както и дейността на Центровете за върхови постижения. „Разработваният от INSAIT езиков модел, базиран на изкуствения интелект – BG GPT, може да има важно приложение и в полето на киберсигурността, и в развитието на стратегически сектори като образованието", посочи още Галин Цоков. Той акцентира и на важността на подготвения Закон за научни изследвания и иновации и инструментите в него за насърчаване процеса на иновациите, изследванията и иновациите.

Конференцията „Нарастващи нужди от подкрепа на отбранителната индустрия и възможности за иновации" е първото събитие от календара за отбелязване на 20-ата годишнина от присъединяването на България към НАТО. Форумът бе организиран от Министерството на отбраната, съвместно с Министерството на иновациите и растежа и Министерството на икономиката и индустрията.

Други от Просветни

Над 100 наши и чужди компании търсят кадри сред студентите на Техническия университет – София

За 14-и път висшето училище събира на едно място бизнес и бъдещи инженери Над 100 големи български и международни компании от различни сфери на индустрията предложиха стаж на студенти от Техническия

Софийският университет обвинява израелския посланик в груба намесва в академичната автономия

Софийският университет публикува на сайта си дълго становище по сигнал от студента Зуи Ицках Хашмонай за замаскирана антисемитска пропаганда, политическо вербуване и разпространение на радикален

Сергей Игнатов: Образованието е ключов фактор за модернизация

Образованието и общите усилия размиват всички различия между етносите. Образованието е и ключов фактор за модернизацията, с тези думи служебният министър на образованието и науката проф

Академията по национална сигурност в Пловдив дипломира първия си випуск

На тържествено събрание в Академията по национална и информационна сигурност (АНИС) бяха връчени дипломите на абсолвентите от випуск 2026 година, завършили образователно-квалификационните степени

Сергей Игнатов: Споразумение за преподаване на украински език в България няма

"Споразумение за преподаване на украински език в България няма", това каза в предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ служебният министър на образованието Сергей Игнатов

>