Проф. Ива Христова: Пикът на грипа премина

06.02.2024 10:03
Проф. Ива Христова СНИМКА: Велислав Николов

Няма зони с много висока заболеваемост от грип. Пикът премина. Спад ще има през следващите седмици. Проблеми, обаче, ще има поне още два месеца. Това каза директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова в студиото на „Твоят ден" по NOVA NEWS.

Експертът посочи, че оттук-нататък случаите ще намаляват плавно, но продължително. Тя предупреди, че не трябва да се отпускаме и да смятаме, че опасността е преминала.

Директорът на НЦЗПБ посочи, че най-много болни в момента има в София-област, но там също има значителен спад. Експертът уточни, че другите две области са Габрово и Пазарджик, но там също се наблюдава намаляване на случаите. Следващите области са Бургас, Пловдив, Перник, Варна, уточни здравният експерт. „Има области, в които има и повишаване, което беше и очаквано", каза Христова. По нейни думи не е имало нужда от мерки за цялата страна, тъй като областите по различно време навлизат в пика на грипа.

За ситуацията в София-град Ива Христова каза, че обикновено столицата се намира около средната за страната заболеваемост, но този сезон е била доста по-ниска и се задържа на това ниво. „Няма нужда от обявяване на грипна епидемия, но трябва да се спазват мерки", посочи експертът. Христова поясни как протича грипното заболяване и какво е лечението.

Здравният експерт коментира и ситуацията с COVID-19. Тя каза, че нивата на разпространение са ниски, а пикът е бил през ноември миналата година. Христова допълни, че от седмици наред заболеваемостта слиза надолу. Тя, обаче, предупреди, че „мерките, които предпазват от респираторните вируси, трябва да се спазват".

Други от Докторе кажи

Завърши строежът на хеликоптерната площадка на болницата в Смолян

Строителството на хеликоптерната площадка на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров" АД – Смолян приключи. Тя е на терен, избран съвместно с Община Смолян, а Общинският съвет учреди право на строеж върху общинския

Силви Кирилов: От догодина ще има 100 млн. лв. за професионалистите по здравни грижи

От догодина ще разпределим много сериозен финансов ресурс за специалистите по здравни грижи. Това каза на брифинг пред медиите министърът на здравеопазването Силви Кирилов след среща с представители

ВМА разширява дейността си в Сливен: лапароскопска хирургия за първи път в региона

Специалисти от МБАЛ-Сливен, част от структурата на Военномедицинска академия (ВМА), въведоха лапароскопската хирургия като постоянна практика в болницата

Д-р Николай Брънзалов за парите за младите лекари: Беше обещано нещо, което не може да се изпълни

"Според мен беше обещано нещо, което не може да се изпълни. Много хора имаха надежди да получат тези средства. Тези цифри, които се сложиха, трябваше да дойдат отнякъде"

Лекарския съюз: Предвидените параметри в бюджета на Здравната каса са незадоволителни

От Българския лекарски съюз излязоха със становище по Законопроекта за Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2026 г. В него те посочват

>