И след Атанасова – пак 3 силни жени зад Борисов в НС

25.01.2024 08:30
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов лично представи Рая Назарян като ново лице на партията през 2022 г.
ДЕНИЦА САЧЕВА
ТЕМЕНУЖКА ПЕТКОВА

Ден след като бе острието на ГЕРБ срещу президента Радев, младата юристка Рая Назарян бе обявена за зам.-председател на депутатската група с бившите министърки Деница Сачева и Теменужка Петкова

Три жени, които имат авторитет в ГЕРБ, застават зад Бойко Борисов като председател на парламентарната група, след като Десислава Атанасова избра пътя към Конституционния съд.

А в сряда - в деня, в който оставката ѝ беше гласувана от пленарната зала, стана ясно, че в ръководството на групата влиза и Рая Назарян. Ден преди това 38-годишната адвокатка, специалист по облигационно, вещно, застрахователно и наследствено право, бе основното острие на ГЕРБ срещу Румен Радев заради искането му Конституционният съд да отмени избора на новите двама съдии, избрани от парламента.

Рая е втори мандат депутат, неомъжена, с дете, и е третата дама в ръководния екип на ГЕРБ в парламента заедно с Деница Сачева и Теменужка Петкова. Бойко Борисов има и четвърти заместник - коалиционният му партньор от СДС Румен Христов.

Новият пост превръща Назарян в новата силна жена в ГЕРБ. Тя е родом от Варна. Завършила е Юридическия факултет на УНСС, а от 2013 г. е член на Софийската адвокатска колегия.

Като адвокат, Назарян е водила някои от делата на настоящите си колеги в парламента, включително това на партия ГЕРБ срещу Бойко Рашков от ПП, разказаха запознати.

Тя е в парламента от листата в 24-и МИР в София, като според депутати не е член на партия ГЕРБ. Влезе в политиката през 2022 г. и бе представена като ново лице на ГЕРБ лично от лидера Бойко Борисов.

“Рая е част от екипа на ГЕРБ, изготвил съдебната реформа.

Тя ще е форлайтерът на партията в съдебната реформа

заедно с Радо Чолаков и Деси Атанасова”, обяви тогава Борисов.

А младата юристка обеща да се бори за бързо правосъдие, защото “бавното производство води до липса на такова”. За година и половина в парламента тя е доста активна и се включва в дискусии по всички юридически теми.

Така зад Борисов отново застава желязно дамско трио - Назарян, Сачева и Петкова.

“Жените вършат страхотна работа, даже по-добра от мъжете. Всички кметове да си направят изводите и да си подготвят силни кадри от женски пол. Жените са по-добрата част от населението”, обясни преди време лидерът на ГЕРБ.

Затова на Атанасова, на Деница Сачева и на Теменужка Петкова Борисов разчиташе досега да водят преговорите за програми, политики, бюджет, постове и въобще - при всички турболенции около сглобката.

Бившата социална министърка Деница Сачева извървя дълъг път - от експерт в социалната сфера към главна роля и в партийния живот.

Първо е в екипа, който работи по пенсионната реформа, социалното подпомагане и образованието, визията ѝ влиза в управленската програма на ГЕРБ. През 2016 г. стана зам. социален министър, после и в образованието. А през 2019-а Борисов я извади начело на социалното министерство.

Чак като министър Сачева стана партиен член

А в последните няколко парламента все по-често сядаше редом с лидера и получаваше роля на говорител по политики.

А откакто Делян Добрев се превърна в основния критик на участието на ГЕРБ в сглобката, по-сериозна медийна роля получи бившата министърка на енергетиката Теменужка Петкова. При това и по бюджетните теми. Тя е финансист, в служебния кабинет “Близнашки” като зам. финансов министър отговаря за НАП, “Митниците” и АДФИ. Петкова беше и министър на енергетиката.

ГЕРБ стриктно следва принципа за равнопоставеност на половете в политиката.

Още през 2014 г. Борисов приложи формулата за тройката дами, за да убеди останалите в 43-ото НС за правителство с мандата на ГЕРБ.

Като най-диалогични, но и твърди защитници на партийните интереси, тогава бяха изпратени Цецка Цачева, Румяна Бъчварова и Менда Стоянова. И те си свършиха работата - ГЕРБ взе мандат и състави кабинет, Цачева стана първата жена у нас шеф на парламент, Бъчварова - вицепремиер, а Стоянова пое бюджетната комисия.

Други от От страната и света

Смениха и шефката на института по криминалистика, който прави експертизите по “Петрохан” (обзор)

Директорът на Националния институт по криминалистика (НИК) старши комисар Кремена Илиева е поредният ръководител в системата на МВР, сменен от служебния министър на вътрешните работи Емил Дечев

Версия на МВР: Фалшиви 1,2 млн. внос от Румъния за купуване на гласове (обзор, снимки и видео)

Арестувани са 6-има души - италианец, трима румънци и двама българи Само 2 банкноти стигнали до БНБ Печатницата е в окръг Тулча, бандата заработила през октомври 1,2 милиона фалшиви евро

Иран: Невраждебни кораби може да пресичат Ормузкия проток, ако се координират с нас

Иран е уведомил държавите членки на Международната морска организация (ММО), че „невраждебни кораби“ могат да преминават през Ормузкия проток, ако се координират с властите на Ислямската република

Проучване: Химикалите, произведени от човека, са навсякъде в световния океан

Създадените от човека химикали вече са навсякъде в световния океан и присъстват в морската разтворена органична материя, пише Синхуа, позовавайки се на данните от актуално изследване

Реклами с лица от листите смутиха СЕМ, ЦИК не вижда проблем (Обзор)

Ако постъпи официална жалба, комисията ще се произнесе Преди години замразиха сериал с Ламбо, докато беше кандидат Владимир Николов обяви, че рекламите с него ще бъдат свалени по време на

>