За втори път поред българският баскетболен ас от световен ранг Александър Везенков е спортист на годината у нас.

В анкетата, организирана от Българска асоциация на спортните журналисти, участваха 107 представители на общо 43 електронни и печатни медии. Техният вот изстреля на върха тежкото крило на "Сакраменто Кингс".

Втори се нареди най-добрият тенисист в историята на България Григор Димитров.

Трети в анкетата е новото явление в плуването ни Петър Мицин.

През 2023-а Везенков направи фурор с "Олимпиакос" в Евролигата, където гръцкият гранд драматично изгуби титлата. Везенков стана MVP на най-силния европейски клубен турнир, влезе в идеалния му отбор, а също така триумфира с титлата и купата в южната ни съседка.

Чудесното представяне донесе на тежкото крило му донесе трансфер в най-силното баскетболно първенство в света Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада.

Везенков подписа със "Сакраменто Кингс" и стана вторият българин в НБА след легендата Георги Глушков.

Григор Димитров направи най-силната си година в тениса след 2017-а, която завърши като номер 3 в света. Хасковецът се представи много постоянно през 2023-а.

В заключителната част на сезона Григор записа победи над №2, №3 и №4 в света - съответно Карлос Алкарас (Исп), Данил Медведев (Рус) и Холгер Руне (Дан). Димитров финишира годината като №14 в ранглистата.

Петър Мицин донесе на България първи световен рекорд и световна титла в мъжкото плуване въобще. Той счупи най-доброто постижение на планетата за юноши на 400 м свободен стил, за да стане европейски първенец.

След това спечели и световната титла в същата дисциплина. На шампионата в Нетаня 18-годишното момче от Велинград заслужи и 2 сребърни медела (800 м кроул и 200 м бътерфлай).

Преди това Мицин спечели европейските титли и на 200 и 800 м свободен стил. На континенталтия шампионат до 23 г. пък грабна титлата на 400 м кроул.

Ето и десетката на най-добри спортисти на България за 2023 г.:

1. Александър Везенков (Баскетбол)

2. Григор Димитров (Тенис)

3. Петър Мицин (Плуване)

4. Алберт Попов (Ски - алпийски дисциплини)

5. Карлос Насар (Вдигане на тежести)

6. Нургюл Салимова (Шахмат)

7. Боряна Калейн (Художествена гимнастика)

8. Йоана Илиева (Фехтовка)

9. Стилияна Николова (Художествена гимнастика)

10. Александър Николов (Волейбол)

Други от Други спортове

Фюри: Дадоха победата на Усик заради войната в Украйна

"Усик спечели няколко рудна, но аз съм убеден, че спечелих повече. Страната му е във война и хората обикновено застават на страната на тези, които са във война. Вярвам, че спечелих този мач

Петър Стойчев стана първият българин, проплувал протока Молокай в Хавай!

Легендарният български плувец в открити води Петър Стойчев прибави и хавайския проток Молокай към прекосените от него. Ето какво написа той във фейсбук след подвига: "От тъмно до тъмно

Наш борец стигна до схватка за олимпийска квота

Българският национал Магомед Рамазанов направи перфектна серия от победи с техническо превъзходство на олимпийските квалификации по борба в Истанбул, а Миглена Селишка преодоля първите две от общо

Йоана Илиева - от “аз бях най-слабата” до вдъхновение за бъдещето на фехтовката!

Изключи социалните си мрежи и спечели най-нервното състезание, за да стигне до Париж. Сега има не мечта, а цел, защото вярва в нея - олимпийски медал Едно лъчезарно българско момиче през 2023 г

Стилияна Николова спечели историческата европейска купа с първите "крос битки"

На полуфинал с бухалки Стили отстрани Боряна Калейн в българско дерби Стилияна Николова спечели първата в историята европейска купа по художествена гимнастика.  Състезанието се провежда в Баку