Експерти очакват филмът "Барби" да триумфира на церемонията за наградите "Златен глобус"
Холивудски звезди се подготвят да танцуват цяла нощ, докато касовият хит "Барби" води по брой на номинации за "Златен глобус", които ще бъдат раздадени в неделя и поставят началото на бляскавия награден сезон в киноиндустрията, предаде Ройтерс и БТА.
Това ще бъде първото голямо парти след трудовите спорове от миналата година, като отличията "Златен глобус" ще почетат най-доброто от филмовата и телевизионната индустрия според около 300 журналисти от сектора от целия свят. Това е промяна в сравнение с миналото, когато около 80 души избираха победителите.
"Барби" оглавява класацията с номинации в девет категории. Филмът, режисиран от Грета Гъруиг и с Марго Роби в главната роля, се очаква да получи приза за най-добър филм - мюзикъл или комедия пред "Останалите", "Клети създания" и други, казват експерти, анкетирани от сайта Gold Derby.
Историческият "Опенхаймер", с осем номинации, е фаворит за най-добра филмова драма. Историята за човека зад атомната бомба се състезаваше с "Барби" в касов сблъсък, наричан "Барбенхаймер", през лятото.
"Барби" се превърна в най-печелившия филм за 2023 г. с 1,4 милиарда щатски долара от продажби на билети. "Опенхаймер" завърши на трето място в боксофиса с 952 милиона щатски долара.
"Мога да видя, че и двата филма ще се представят много добре в неделя вечер", каза Джойс Енг, старши редактор в Gold Derby.
Марго Роби и Райън Гослинг, който играе гаджето на Барби - Кен, са номинирани в актьорските категории, както и Килиън Мърфи, който се превъплъти в образа на Робърт Опенхаймер, и колегата му Робърт Дауни младши.
Леонардо ди Каприо, Робърт де Ниро и Лили Гладстоун се борят за отличие "Златен глобус" в актьорските категории за "Убийците на цветната луна", филм на Мартин Скорсезе.
Брадли Купър е в надпреварата за най-добър актьор и най-добър режисьор с биографичния филм за Леонард Бърнстейн "Маестро".
Церемонията за наградата "Златен глобус" е първото голямо шоу, след като миналата година Холивуд преживя две продължителни стачки - първо на сценаристите, а след това и на актьорите.
Прекъсването на работата спря производството на филми и телевизионни предавания, както и много събития на червения килим в продължение на месеци.
Церемонията ще бъде в неделя, като водещ ще бъде комикът от филипински произход Джо Кой. Тя ще се излъчва на живо по телевизия Си Би Ес, както и ще бъде стриймвана за абонатите на "Парамаунт плюс".
Сред очакваните гости е поп звездата Тейлър Суифт. Концертният й филм за турнето "Eras" е номиниран в новата категория за кино и боксофис постижения. Засега обаче не е ясно дали певицата ще присъства на шоуто.
Драматичният сериал "Наследници" води по номинации с девет на брой за наградите "Златен глобус" в телевизионните категории, следван от "Мечката "- с пет.
Победителите във филмовите награди се следят отблизо, тъй като могат да да дадат тласък в надпреварата за наградите "Оскар" през март.
В миналото обаче отличията "Златен глобус" бяха известни с някои неочаквани избори, отбелязва Ройтерс.