Петър Витанов: Нямаме пътна карта за Шенген по суша

03.01.2024 11:35
Петър Витанов

Нямаме пътна карта за влизането на България и Румъния в Шенген по суша и това е тревожна новина. Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов в предаването „Твоят ден" по Нова нюз.

„Положителната новина е, че не бяхме отделени от Румъния. Това костваше огромни усилия на редица български политици. Отделянето щеще да е тежък удар върху имиджа на страната, върху дипломатическите усилия на всички, които бяха ангажирани с темата „Шенген". Тази опасност беше премината. За нея работиха много правителства. От друга страна не беше постигнато това, което се очакваше, защото основните проблеми са свързани със сухопътните граници – загуби за бизнеса, екологични проблеми, пътно-транспортни произшествия. Отстъплението идва от това, че самите заявки на управляващите бяха, че трябва да бъде решен въпросът до края на годината. Това не се случи. Отстъплението идва и от това, че министър-председателят говори, че през 2024-а година ще имаме дата. Това е признание, че влизането ни по суша ще стане най-рано през 2025-а", коментира Петър Витанов.

Според евродепутата отсъствието на пътна карта означава, че процесът може да отнеме години.

„Други държави като Австрия и Хърватия получиха ясни срокове за влизането си и по суша в Шенген. Няма как да има пълно удовлетворение. Подобни предложения бяха отправяни и към други български правителства, но те не ги приеха", добави още той.

По повод опасенията, че Австрия може да ни върне 6000 мигранти, Витанов смята, че България може да стане жертва на вътрешно-политически битки.

„Австрия не иска нищо извън европейското законодателство. Но вероятно сега са идентифицирали конкретен брой хора на тяхна територия, които искат да върнат по страна на регистрация", каза Петър Витанов.

В началото на новата година Петър Витанов посочи като едно от европейските достижения, които рефлектират пряко в живота на българите, обвързването на минималната работна заплата със средната за страната.

Други от От страната и света

Човек загина при тежка катастрофа с камион и кола край Ябланица

Тежка катастрофа между лек автомобил и тир отне човешки живот. Пътният инцидент е станал около 11:30 часа край Ябланица, на първокласния път в началото на автомагистрала ''Хемус'' в посока София

Две жени и трима мъже теглили кредити онлайн с фалшиви лични карти, отмъкнали поне 120 000 евро

Те са от 19 до 25 години С чисти досиета са Ползвали онлайн банкиране Петима младежи - 2 жени и трима мъже, успяха да отмъкнат поне 120 000 евро от четирима души чрез ловка измама с онлайн банкиране

46-годишен преби бившата си

На 2 май ОД на ОДМВР Монтана постъпил сигнал от спешна помощ в областния град за нанесен побой над жена от мъжа й. Сигналът е посетен на място, където е установена 51-годишна жителка на областния

Гюров: Кабинетът спаси 400 млн. евро по плана за възстановяване

Служебното правителство спаси 400 млн. евро по второто и третото плащане по Плана за възстановяване и устойчивост, след като, след преговори с Европейската комисия

Кметът на Смолян: Поискахме експертна помощ от регионалното министерство за свлачището

Днес изпратих официално писмо до министъра на регионалното развитие и благоустройството и до „Геозащита Перник" ЕООД във връзка с критичната ситуация със свлачището в местността „Райковски ливади"

>