СЗО определи разновидността JN.1 на КОВИД като "вариант от интерес", но с нисък риск

20.12.2023 14:02
Световната здравна организация определя като нисък риска за общественото здраве от разновидността JN.1 на КОВИД. Снимка: Архив

Световната здравна организация (СЗО) класифицира разновидността на новия коронавирус JN.1 като "вариант от интерес", но добави, че досегашните данни са за нисък риск за общественото здраве от него, предаде Ройтерс.

Макар и този вариант да може да убегне на имунната система и да се предава по-лесно от други циркулиращи варианти, той не показва признаци да причинява по-сериозно боледуване, казаха експерти пред Ройтерс.

Може и да има повече случаи заради този вариант, но JN.1 не предизвиква по-голям риск, каза Андрю Пекоз, вирусолог от университета "Джонс Хопкинс".

JN.1 преди това беше определен като интересен вариант, като част от линията BA.2.86, към която принадлежи, но СЗО вече го класифицира като отделен вариант от интерес.

СЗО каза, че настоящите ваксини ще продължат да предпазват от тежко заболяване и смърт от JN.1 и други циркулиращи варианти на вируса на КОВИД-19.

Американските центрове за контрол и профилактика на заболяванията съобщиха този месец, че подвариантът JN.1 съставлява приблизително 15% до 29% от случаите в САЩ към 8 декември. Те също заявиха, че засега няма доказателства JN.1 да представлява повишен риск за общественото здраве в сравнение с други циркулиращи варианти и актуализирана ваксина предпазва и от него.

JN.1 беше засечен за първи път в САЩ през септември.

Миналата седмица Китай откри седем случая на КОВИД, причинени от този подвариант.

Други от Докторе кажи

В 18 общини у нас са без аптека

В цели 18 общини в страната аптека няма. Причините най-често са демографски и икономически, а резултатът е ясен - всеки с фармацевтичен бизнес логично намира пристан за своята аптека там

Нова ваксина срещу полиомиелит получи предварително одобрение от СЗО

Световната здравна организация (СЗО) обяви, че е одобрила предварително нова перорална ваксина срещу полиомиелит тип 2 (nOPV2) - стъпка, която според нея ще ускори усилията за ликвидиране на болестта

Недостиг на витамин D увеличава с 33% риска да влезете в болница с пневмония

Добрата новина - обратимо е. При дефицит всеки 10 единици увеличение в нивата на витамина в тялото намаляват вероятността от хоспитализация с 4 процента Когато мислим за имунната система и зимните

Здравното министерство интегрира система за киберсигурност в областни и университетски болници

Министерството на здравеопазването започва интеграцията на националната система за киберсигурност в областни и университетски болници в страната. Това е ключова стъпка в защитата на здравните данни и

Азис застава зад тазгодишната национална АнтиСПИН кампания

Певецът Азис застава зад тазгодишната Национална АнтиСПИН кампания. Нейното мото този път е „Това не го казвай! Докажи любовта с грижа!". Със съдействието на Българската национална телевизия

>