Милен Иванов: Ако отворят телефона на Алексей Петров, мисля, че убийството ще бъде разкрито

19.12.2023 20:33
Милен Иванов КАДЪР: NOVA

Ако отворят телефона на Алексей Петров, мисля, че убийството ще бъде разкрито. Това заяви пред NOVA Милен Иванов, бивш зам.-ректор на академията на МВР.

Припомняме, че днес стана ясно, че България ще потърси помощ от ФБР за отключването на мобилното устройство.

„Петров се занимаваше с криптографска сигурност и тази на IT мрежи. Това му беше хоби и фокус на бизнеса. Напълно възможно е този телефон да е бил модифициран. Фабрично едва ли е невъзможно да се отвори. Службите поддържат добри комуникации с всички производители на софтуери. Ако е модифициран, ще бъде отворен доста трудно", поясни Иванов.

Експертът коментира и опита за атентат срещу бившия главен прокурор Иван Гешев. Прокуратурата вече има заключение какъв е бил взривът до колата на бившия главен прокурор Иван Гешев, който избухна на 1 май на пътя от Боровец за София. Експертите твърдят, че е използван нитропент.

„Взривното вещество е половината от цялото устройство. Когато научим и как е конструирано, тогава ще имаме интересни новини. Нитропент е много интересен взрив. През 2001 г. в САЩ задържаха атентатор, който се опитва да скрие в токовете на обувките си такова взривно устройство и да го вкара в самолет. 80 грама са достатъчни да пробият обшивката на всеки един самолет. Може да си представите какво биха направили 2 кг и половина. Ако е работил професионалист и го е направил с насочено действие, е възможно да бъде пробит всеки автомобил", обясни още Иванов.

И поясни, че нитропент е основна суровина за производството на едни от най-мощните експлозиви.

„Проблемът е, че той се продава и в аптеките. Това е лекарство. Не знам дали за България има лиценз и може да си го купите", каза още бившият зам.-ректор на академията на МВР.

Други от От страната и света

Обичат ли се Орфей и Евридика в Театъра на армията?

Със страхотна сценография на Нина Пашова впечатлява представлението “Евридика” в Театъра Българска армия. Премиерата развълнува театроманите с предварителната информация, че в прочутата роля

Илияна Йотова: Благородство е думата, която най-добре описва проф. Герджиков

Честита 80-годишнина на проф. Огнян Герджиков! Благородство е думата, която за мен най-точно описва професора, написа във фейсбук президентът Илияна Йотова и публикува снимки от честването

Кампанията, която ще изпрати новите 240 депутати в парламента – пак под знака на войната като през 2022 г.

На 20 март започва поредната предизборна кампания, която ще изпрати новите 240 депутати в 52-ото народно събрание. Кандидатите са вече ясни - 4786 души (1439 жени и 3347 мъже)

Атаки до пълно изтощение - за ден цената на газа в Европа скочи с 30% (Обзор)

Войната оскъпява самолетните билети в ЕС Европа беше ударена с близо 30% увеличение на цените на газа   след атаки на Иран по една от най-важните в света платформи за добив на втечнен природен газ

Депутатите първо спасиха, после изтриха 437 млн. по плана за възстановяване (Обзор)

На прощаване с 51-ия парламент депутатите ускорено гласуваха законопроекти в опит да спасят плащания по плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). В последния си работен ден в четвъртък приеха

>