Снегът в Родопите и Рила затрудни и влаковете по теснолинейката Септември-Добринище

16.12.2023 19:19 Диана Варникова
Железничарите разчистват снега по жп линията
Влаковете по теснолинейката Септември-Добринище се движеха със закъснение
Хората в битка със снежните преспи в Рило-Родопската част в Пазарджишко

Снощи вечерните влакове "Рила" и "Места" по теснолинейката Септември-Добринище попаднаха в капана на падналите снегове в Рило-Родопската част в Пазарджишко. Движението остава затруднено и днес. От снощи се работи по почистване на трасето. Това съобщиха от интернет-страницата на „Родопската теснолинейка".

След като вчера заваля обилен сняг във високите части, линията побеля в участъка от Велинград до Добринище. Обичайно, на много места по релсите паднаха дървета, камъни, провиснаха и клони.

Бригадите по поддръжка на железния път светкавично се задействаха и особено в помощ на първия закъсал сериозно влак - вечерният от Септември за Добринище. Той попадна в капана на зимата в най-тежкия участък "Осморката" от спирка Св. Петка до гара Аврамово. С помощта на работниците, макар и със закъснение, влакът достигна гара Аврамово малко преди 22:00 ч. и продължи надолу за Добринище.

От другата страна на най-високата гара Аврамово беше късният влак Добринище - Септември. Неговите премеждия започнаха в района на "Шестиците" между спирка Черна Места и гара Аврамово. След като бе изпратена помощ от Национална компания "Железопътна инфраструктура", падналите дървета бяха почистени и влакът изкачи Аврамово, за да чака насрещния, чийто път прокарваха в Осморката. Линията беше под снега. Изключителен професионализъм от страна на машинистите, които не оставиха влака, въпреки всички предпоставки за това.

Към 22:00 ч. влак "Места" за Септември потегли от Аврамово надолу към Велинград по трасето, което час преди това беше разчистено от работниците на НКЖИ. Уви, за кратко време снегът бе заличил следите от чистенето и нови десетки дървета и клони препречиха пътя му. Вече обаче нямаше помощ за почистването - навярно не са очаквали такива нови щети за кратко време, затова не бе изпратен човек с влака надолу. Локомотивната бригада, с помощта на персонала във влака, почистиха линията от новопадналите препятствия, за да стигне влакът до гара Цветино, без това да влиза в задълженията им и с цел да не се трупа още по-огромно закъснение от чакане на помощ вдън хората в суровата зимна нощ. Оттам надолу без проблем до Велинград и Септември, където също беше чистено преди това. С почти 200 мин. закъснение, влакът стигна гара Септември в 02:10 ч.!

Адмирации за работата на служителите от НКЖИ, отговорни за поддръжка на линията! Те продължават работа срещу белите, които снегът е направил през цялата нощ и днес. Влаковете се движат със закъснения - нека да проявим разбиране спрямо ситуацията.

Истинските герои на вчерашната нощ обаче са Атанас Иванов и Халил Мустафа - машинист и помощник-машинист на влак 16106 "Места", които доброволно чистиха линията от още десетки паднали дървета и клони и обслужиха влака до крайна гара, въпреки правото им да го откажат и да чакат помощ с часове насред гората!

Респект към труда на всички, грижещи се за теснолинейката! Да бъдат здрави!" Така коментират борбата със снега в Родопите и Рила от „Родопската теснолинейка".

Други от От страната и света

650 000 го искаха за президент, днес Волен Сидеров сам и безпомощен в парка

Бе "златен пръст" на кабинета "Орешарски" и в коалицията зад "Борисов 3". После попадаше в новините с буйства и дела за хулиганство срещу него, сега иска да е ментор на млади лидери 649 387

Рязане на разходи и нов дълг пред юни, за да има пенсии и заплати (Обзор)

Гълъб Донев обяви новините за бюджета, Радев влиза на "Дондуков" чак за мандата Йотова: Думата "фалит" бе на масата, служебният кабинет донякъде се справи

Заради клетвата на кабинета стартът на "Джирото" без министри? (Графики)

Стартът на най-голямото международно спортно събитие, което ще се проведе в България през тази година - колоездачната обиколка на Италия, вероятно може ще мине без участие на министри

Кристалина Георгиева: Може да се изправим пред много по-лош сценарий ако войната в Иран продължи

Ръководителят на Международен валутен фонд Кристалина Георгиево предупреди в понеделник, че инфлацията вече започва да се ускорява и че световната икономика може да се изправи пред „много по-лош

Слави Василев: Кабинетът на ПБ е готов, сменяме особения управител на "Лукойл"

"Уверявам ви, че кабинета като го видите, ще разберете защо ПБ е тази партия, която е спечелила с толкова много", категоричен е зам.-председателят на ПГ на "Прогресивна България" Слави Василев

>