Калин Стоянов: От месеци ситуацията на границата е изключително спокойна

14.12.2023 17:03
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов Снимка: Архив

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов обсъди противодействието на нелегалната миграция по време на работна среща с областния управител на Одрин Юнус Сезер, съобщиха от пресцентъра на МВР.

През последните четири месеца има радикална промяна на границата, опитваме се са работим на принципа „0 души преминаване и връщане“, увери Сезер, цитиран в съобщението.

Министър Стоянов благодари за съдействието и за добрата комуникация между службите с оглед опазване на българо-турската граница. Той потвърди, че от няколко месеца ситуацията на границата е "изключително спокойна“. Също така отчете, че към момента предотвратените опити за незаконно преминаване на българо-турската граница са 50-60 до максимум 100, при 1500 в предходни периоди. „Успоредно с това намаляха и задържанията във вътрешността на страната”, подчерта още той.

Вътрешният министър присъства днес на второто съдебно заседание по делото за убийството на граничния полицай от Елхово Петър Бъчваров. Стоянов изрази надежда, че виновните ще получат ефективна присъда, след като в рамките на една година разследването на престъплението приключи и делото бе внесено в съда.

Граничният полицай Петър Бъчваров загина на 7 ноември 2022 г. по време на дежурство по охрана на българо-турската граница в района на село Голям Дервент, пише БТА. Заедно със свой колега – военнослужещ, те се натъкват на пробив в оградата на границата. При огледа полицейският служител е ранен смъртоносно от куршум, изстрелян от посока Турция. По случая са задържани двама турски граждани от турските власти.

Други от От страната и света

Честито Рождество Христово!

Честито Рождество Христово, скъпи читатели! „Слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение!" (Лука. 2:14) Според Евангелието на Лука точно това казват ангелите преди повече от

"Ваучер пенсия" от работодателя или самостоятелни вноски в трети стълб трупат сериозно перо за третата възраст

В задаващите се горещи дебати по реформа на пенсионната система в помощ на своите читатели "24 часа" започва поредицата "Умно за пенсиите". Целта ни е да им разясним някои теми от изключителна

Читалище в Бургас събра самотни хора на Бъдни вечер

Читалище в Бургас събра самотни хора, които нямат с кого да прекарат Бъдни вечер. В навечерието на Коледа се проведе специална инициатива и вратите на Народно читалище „Асен Златаров – 1940" бяха

14 държави: Израел да спре разширяването на еврейските селища на Западния бряг

Четиринадесет държави, сред които Франция, Великобритания, Канада и Япония, осъдиха тази вечер неотдавнашното одобрение на изграждането на нови еврейски селища на Западния бряг

Истината за виното

10 000 души участват в експеримент, който ще покаже дали пиенето е полезно Испания – страната на лозята, дългите обеди и средиземноморския начин на живот ,се заема с едно амбициозно научно изследване

>