Прокурор и съдия изнесоха лекция пред ученици от 135-то СУ „Ян Амос Коменски"

13.12.2023 10:52
Прокурор и съдия изнесоха лекция пред ученици от 135-то СУ „Ян Амос Коменски" СНИМКА: Софийска районна прокуратура

Прокурор Георги Иванов от Софийска районна прокуратура и съдия Димитър Куртов от Софийски районен съд изнесоха лекция по актуални теми пред ученици от 11-ти и 12-ти клас от столичното 135-то СУ „Ян Амос Коменски". Събитието се проведе по програма „Децата и съдът" на 12.12.2023 г. в сградата на СРП и СРС на бул. "Ген. Михаил Д. Скобелев" 23, съобщиха от Софийска районна прокуратура.

Георги Иванов разказа пред учениците каква е функцията на прокурора и какви са неговите задължения, както и каква е структурата на прокуратурата. Той засегна темата за престъпленията в дигиталното пространство и обясни на учениците, че трябва да внимават с кого общуват в интернет, че е изключително важно да не дават личните си данни и адреси на непознати, както и как да разпознават така наречените „фишинг" атаки. Прокурор Иванов обърна сериозно внимание на употребата на наркотични вещества – че държането и разпространението на такива е наказуемо от закона, а освен това вредите за здравето са много сериозни.

Съдия Димитър Куртов говори пред децата за функцията на съдиите от различните съдилища, за присъдите, които се налагат за кражби и държане на наркотични вещества, и за принудителното лечение на психично болни лица. Той обясни, че хората, дори виновни могат да се поправят и някои присъди се налагат на подсъдимите, именно в тази насока.

Пред децата говори и младши инспектор Кирил Банов от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията", който им обясни как се привеждат затворниците до залите и до арестите, кога се слагат и махат белезниците на ръцете и краката. Той поясни, че освен затворници, на служителите на дирекцията им се налага да водят принудително и задържани граждани, които са пропуснали многократно да се явят в съда след като са били редовно призовани.

По време на беседата учениците задаваха различни въпроси, свързани с актуални медийни дела, бяха засегнати темите за домашното насилие, психологическото насилие и корупцията. Те питаха също могат ли видеозаписи да се приемат за доказателства по разследвания на престъпления. На учениците им беше интересно и да разберат какви средства за самозащита могат да използват, за да се предпазят от агресия.

В края на събитието учениците посетиха помещенията в сградата, в които се държат арестантите, докато чакат да започнат техните дела и синята стая за разпит на деца.

Други от От страната и света

Най-четените ни материали в рубрика TREND auto за 2025 г.

№ Заглавие Автор Брой четения 1 Трупат се върнати от лизинг електромобили, обезценяват се много Георги Луканов 335044 2 В Испания глобяват с 200 евро за използване на огледалото на сенника на

Зеленски: Ще предложа на Тръмп мирният план да бъде подложен на референдум

Президентът Володимир Зеленски заяви в интервю за изданието „Аксиос“, че ще предложи на президента на САЩ Доналд Тръмп целият мирен план да бъде подложен на референдум

Дело, точило се 8 години, 8 месеца и 8 дни, смазало проф. Кадурина (Обзор)

На подчинените ѝ било казано да не говорят с нея. Изтъкнатата дерматоложка осъди прокуратурата за близо 90 хил. лв. Специализанти и докторанти на бившата шефка на Клиниката по дерматология във

Блокади за Нова година в Гърция, умни камери следят шофьорите

От януари в Сърбия глобяват с 427 евро за каране с телефон в ръка Нови блокади се очакват по гръцките пътища около Нова година, тъй като фермерите планират да възобновят протестите си веднага след

Цените на златото, среброто и платината се покачиха до рекордно високи нива

Цените на златото, среброто и платината днес достигнаха исторически върхове, подкрепени от очакванията за понижение на лихвите в САЩ и засилващото се геополитическо напрежение

>