Кметът на Пловдив обсъди културата и бизнеса с френския посланик

12.12.2023 18:00 24 часа Пловдив онлайн
Негово Превъзходителство Жоел Мейер и кметът Костадин Димитров се разделиха с пожелания за нови и по-богати контакти между Пловдив и Франция. Снимка: Община Пловдив

Кметът на Пловдив Костадин Димитров прие посланика на Франция Негово Превъзходителство Жоел Мейер. Той изрази радостта си от привличането на най-големия международен франкофонски фестивал "Франкофоли" в града на тепетата. Градоначалникът подчерта, че първото издание на събитието за представяне на съвременна френска култура зарадва хиляди почитатели и се очаква тази година да е още по-грандиозно, съобщиха от общината.

На срещата Мейер посочи, че е впечатлен от богатството на културните връзки между Пловдив и Франция, като акцентира на отличните резултати по френски език на учениците от ЕГ "Иван Вазов" и ФЕГ "Антоан дьо Сент-Екзюпери", както и на успехите на архитектурното училище "Екол дьо Шайо". Посланикът изрази желание за заздравяване на културния обмен чрез множество инициативи, сред които побратимяване на Пловдив с френски град и провеждането на културни фестивали.

"Има съгласуван проект за реставрацията на къща "Ламартин", който в момента очаква одобрение за финансиране от държавата. Той включва адаптация на сградата в резиденция за пътуващи артисти, музиканти, художници и хора на изкуството", посочи по време на срещата зам.-кметът по култура Пламен Панов. Директорът на Френския културен институт в България Люк Леви изрази готовност за сътрудничество след реставрацията на емблематичната сграда.

По думите му Пловдив е "истинска столица на културата". Той набеляза и някои от проектите, които ще се случат с участието на института през следващата година - двудневна среща на творци през юни и гостуването на френски фотографи през октомври.

Костадин Димитров и Жоел Мейер обсъдиха и задълбочаването на търговските отношения между града и Франция. Посланикът обеща при следващата си визита в Пловдив да дойде заедно с представители на Търговско-промишлената камара.

В края на срещата гост и домакин си размениха подаръци и се разделиха с пожелания за нови и по-богати контакти на Пловдив и Франция в сферата на културата, образованието и бизнеса.

Други от От Пловдив

Никулденски курбани раздава ГЕРБ в пет храма в Пловдив

Навръх един от най-почитаните християнски празници – Никулден в Пловдив се организират традиционни рибни курбани за здраве в няколко района на града. Те ще са в пет различни храма в града и

Отличиха 80 пловдивски доброволци - дарили време, здраве, а понякога и рискували живота си (Снимки)

Сформира се отряд към БЧК- Пловдив, който да помага специално на хора с увреждания Бедни, болни, самотно живеещи възрастни, безработни, бездомни и многодетни семейства търсят помощ в социалната

Взимат за година книжката на пловдивчанин, минал на червено и блъснал дете в Кючука

7-годишният Костадин имал затруднения с движението на крака за половин година, пресичал на пешеходна пътека За 12 месеца се разделя с книжката си пловдивчанинът Николай Ташков

Заловиха двама младежи, разпространявали марихуана и кокаин в Пловдив

Единият бил спипан на улицата и обискиран, а другия - в колата му Полицията в Пловдив задържа двама младежи на 23 и 21 години, които се занимават с разпространение на наркотични вещества на

Само един кандидат остана за шеф на Спортния диспансер в Пловдив

Отпадналият желаещ не е представил електронна концепция за развитие на медицинския център Само един кандидат е допуснат до третия етап на конкурса за директор на "Медицински Център за рехабилитация и

>