С над 12% по-евтин ще бъде токът за българския бизнес за утре

12.12.2023 15:34
Ток Снимка: Pixabay

При средна цена от 217,58 лева (без ДДС) за мегаватчас е търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), сочат данните от търговията в пазарен сегмент "Ден напред" след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка (13 декември).

Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 247,91 лв. за мегаватчас. Това означава, че токът за българския бизнес за утре ще е по-евтин с 12,23 процента в сравнение с цената му с ден на доставка за днес.

Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре e 239,76 лв. за мегаватчас. Извънпиковата енергия (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.) е изтъргувана при средно 195,39 лв. за мегаватчас. 

Най-ниската цена в рамките на днешната сесия, при утрешен ден на доставка, е 147,08 лева за мегаватчас, достигната за периода 2:00-3:00 ч., а най-високата е 314,38 лева за мегаватчас - за 7:00-8:00 часа.

Данните от БНЕБ показват, че са продадени общо 88 508,10 мегаватчаса електроенергия, предаде БТА.

В пазарния сегмент "В рамките на деня" БНЕБ отчита до момента в 60-минутните продукти общ изтъргуван обем от 4577,30 мегаватчаса, като среднопретеглената дневна цена е 238,44 лева (без ДДС) за мегаватчас. В 15-минутните продукти среднопретеглената цена е 256,63 лева (без ДДС), а общото количество продадена електроенергия е 859,18 мегаватчаса.

Други от От страната и света

"Мирър": Ванга предсказва Трета световна война и идване на извънземни през 2026 г.

Баба Ванга отново бе замесена в евентуални пророчества за идната година от британските медии. Според "Мирър" пророчицата твърдяла, че през 2026-а се задава Трета световна война и идване на извънземни

Стоянка и Живка са коледните бебета в пазарджишката болница

Две коледни бебета се родиха в Акушеро-гинекологично отделение на МБАЛ – Пазарджик. И двете новородени са момиченца, а двете майки – от Пловдив и Велинград – се казват Елена

Мъж почина на масата, след като се задави със сладкиш на Коледа

Италианец почина на Коледа в компанията на семейството си, след като се е задавил десерт. Той похапвал традиционния италиански сладкиш панетоне - със сушени мандарини

Министър Запрянов се срещна с албанския си колега Пиро Вънгу, обсъждат приноса на двете страни към НАТО

Приносът на България и Албания в изпълнението на мерките за усилване на способностите на НАТО обсъдиха министърът на отбраната в оставка Атанас Запрянов и неговият албански колега Пиро Вънгу

Земетресение с магнитуд 7 край бреговете на Тайван

Земетресение с магнитуд 7 бе отчетено край бреговете на Тайван, съобщи метеорологичната служба на острова, цитирана от световните агенции. Епицентърът на труса е бил на 63 километра югоизточно от

>