Христо Хинков: Ако се установи, че данните от доклада са измислени, ще си подам оставката

08.12.2023 18:40
Проф. Христо Хинков е дал нарушенията на прокуратурата и финансовите институции.

Ще питам Министерския съвет какво да правя с директора на "Пирогов"

"Ако се установи, че данните от доклада са измислени, ще си подам оставката, да. Но не мога да си представя, че биха били", така коментира министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков пред БНТ.

По думите му той ще пита Министерския съвет как да постъпи с шефа на "Пирогов" - д-р Валентин Димитров. В четвъртък здравната комисия в парламента поиска от министъра да отмени уволнението на Димитров. "Подготвил съм писмо до Министерски съвет какво да правя в този случай. Решението на комисията е прецедент, не знам дали е в правомощията й, затова ще питам юристите на МС", обясни той.

Общо взето, ако говорим за финансовото състояние на "Пирогов", то не е това, което се описва от директора - на печалба. Отдавна се знае, че състоянието не  е добро, затова е взет заем от 34 млн. Не това е същественото, има нарушенията на обществените поръчки. Моето задължение бе да направя тази стъпка, в противен случай мога да бъда обвинен в бездействие или безстопанственост, каза Хинков.

Необяснимо е,  безпрецедентен случай е, когато са открити нарушения по законов ред, да се създаде такава защитна стена от политици до един директор. Необяснимо е, заяви министърът.

Според него е възможно да има желание някой да заеме поста му. "Апетити винаги има, но хората не знаят за какво става въпрос, ако знаеха, нямаше да имат апетити. Опитвам се да установя и поддържам истината", категоричен бе Хинков.

Други от Докторе кажи

Три успешни мисии са изпълнили екипите на Центъра за спешна помощ по въздух

7-месечно бебе в критично състояние е транспортирано в Пловдив Три успешни мисии реализираха екипите на Центъра за спешна медицинска помощ по въздух (ЦСМПВ) в рамките на днешния ден

Oбщо 101 са болните от морбили у нас. 89% от тях са деца

Oбщо 101 са заболелите от морбили в България, съобщават от министерството на здравеопазването във фейсбук. Случаите са регистрирани в пет области на страната

Велислава Делчева: Има хронични дефицити в психиатричните болници и социалните институции

В годишните си доклади омбудсманът неизменно алармира отговорните публични власти за съществуването на хронични дефицити в държавните психиатрични болници и социалните институции за хора с увреждания

Околийски: Бюджетът на психоболниците не позволява иновации, качество и надстрояване

Историческият бюджет на психиатричните болници (метод за финансиране, при който средствата за текущата година се определят въз основа на разходите от предходни години

Ще изследват новородените у нас за още над 30 редки заболявания

Министерството на здравеопазването предприема нов етап от развитието на неонаталния скрининг в България. Основната цел е да се осигури по-ранно откриване на редки

>