Риболовът е традиционен поминък по поречието на Дунав, но рибарите намаляват

06.12.2023 09:49
Един от центровете на риболова е Тутракан. СНИМКА: Pixabay

Без дунавски шаран за Никулден ще останат тази година силистренци. Рибарските лодки, разположени край брега на реката, са празни, а в мрежите улов няма, показа проверка на БТА.

Дори и за празника почти няма много желаещи да хвърлят въдица или да пуснат мрежи в реката. Сред малкото ентусиасти, дошли да опитат късмета си, е Велизар Симеонов.

„Преди години тук имаше над 35 лодки и рибари, днес сме останали под 20, а реално работят около 15 колеги. Обърнатите на сушата лодки станаха повече от тези в реката. Някои от по-възрастните по навик си вадят билетите за риболов, но няма млади хора. Всички бягат от занаята, защото е тежък, поддръжката на такъмите и лодките е скъпа, а възвръщаемостта на инвестициите не е сигурна. Днес съм хванал една платика. Дано не дойде някой познат да търси риба, че ще се изложа", сподели дългогодишният рибар Велизар Симеонов.

Той разказа, че в днешно време с колегите му сами си купуват или правят мрежите, техни са и лодките, съответно и разходите по тях, а продажбата си организират сами. Най-често направо от лодките, ако има клиенти. Случва се обаче търговци-прекупвачи и ресторантьори да им я изкупуват на ниски цени, а после я замразяват, за да я продадат след време три пъти по-скъпо.

Въпреки това той е категоричен, чe най-хубавата риба е продадената риба.

Риболовът е традиционен поминък по поречието на Дунав. Един от центровете на риболова е Тутракан. В града се намира архитектурният комплекс „Рибарска махала" – обособило се по поречието на Дунав рибарско селище.

В Тутракан се намира и единственият по рода си Етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене". В архитектурния комплекс „Рибарска махала" се намира и храмът „Свети Николай", чийто храмов празник се отбелязва на Никулден. По традиция на празника се прави възстановка на стар рибарски обичай за избиране на ватаф (предводител) на рибарите. Легендата разказва, че храмът е построен с мълчаливото съгласие на султан Абдул Азис. По Дунав са изградени рибарски селища и на други места, едно от които край с. Малък Преславец, като наскоро селището е обновено. Рибарско селище има и край с. Ветрен. В Силистра е създадена и Местна инициативна рибарска група.

Други от От страната и света

Димитър Попов сглоби кабинет в "12 без 1 мин." по Коледа преди 25 г. (Снимки)

Юристът Димитър Попов (26 юни 1927 г. - 5 декември 2015 г.) е първият български премиер некомунист след 1946 г. Роден е на 26 юни 1927 г. в Кула. Произхожда от стар род

Росен Желязков отговаря на вота: Не давам оставка, защото икономиката расте - БВП нагоре с 3,2%, пети сме в ЕС (Обзор)

Борисов поиска закриване на комисията "Сорос", създадена по настояване на ДПС Правителството няма да подава оставка, защото се справя добре и под негово управление икономиката расте бързо и се справя

София взема заеми за трамваи, тротоари и пътища (Обзор)

Ремонтират булевардите “Христо Ботев”, “Дж. Баучер” и “М. Луиза” Терзиев: Децата, транспортът и кварталите са топприоритетите в бюджета на София за 2026 г

Тръмп се отказва от Европа като основен съюзник, САЩ вече няма да са лидер на света

Администрацията на президента Доналд Тръмп представи нова стратегия за национална сигурност, която описва европейските съюзници като отслабени и цели да възстанови доминацията на САЩ в западното

Завещание на седмицата: Протест, по-протест, най-протест. Или манията да се броим

Колко българи излизаха по булевардите през годините - вижте още в завещанието на

>