Ангел Кунчев: Вече има случаи на болни с грип, пикът се чака в края на януари

27.11.2023 08:38
Главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев КАДЪР: Би Ти Ви

Вече има случаи на хора, които са болни от грип. Пикът обаче се чака в края на януари и началото на февруари, каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев пред Би Ти Ви.

Сега сме в преходен период и започва активността на грипа. С десетина дни закъснение се движи вълната. Минаха две-три вълни на респираторни инфекции, а последната даже бе на ентероколитни инфекции, каза той.

Няма причина за забавянето, понякога се свързва с климатичните промени, друг път с по-малкото контакти между хората заради студеното време, обясни Кунчев.

Имаме 50-60 случая дневно, но за момента грипа не представлява особен проблем, категоричен бе той.

В 90% от случаите грипната епидемия е в края на януари, началото на февруари. Очевидно при нас грипа ще набира сила през декември, за да достигне епидемични нива през януари, посочи главният държавен здравен инспектор.

Интересът към грипната ваксина се увеличава всяка година. 249 200 души бяха ваксинирани до вчера. Не е късно да се ваксинираме и сега, каза Кунчев.

Обикновено началото на грипа е доста интензивно, човек усеща, че е болен. Не може да се опита да продължи да ходи на работа или на училище - температура, главоболие и едва след това болки в гърлото, кашлица и др., описа той симптомите.

Каквото и да се случва с Китай, рано или късно ще дойде и тук. Наистина сме едно голямо село и със самолетите всичко се разнася за часове. Там има пневмонии, най-вече при деца се проявяват. Няма нов и непознат вирус, което ни успокоява, каза Кунчев за многото случаи на пневмонии в Китай.  

Други от Докторе кажи

8 случая на морбили са регистрирани у нас

Осем случая на морбили са потвърдени в страната. Те са регистрирани на територията на община Бяла Слатина, област Враца. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на здравеопазването

Повече от 9 млн. евро е надлимитната дейност на болниците за два месеца

Надлимитната дейност, извършена от болниците през декември 2025 г. и януари 2026 г. и отчетена за заплащане, е повече от 9 милиона евро, каза пред журналисти Станимир Михайлов

Китайски учени разработиха магнитни флуиди за лечение на сърдечна тромбоза

Екип от изследователи от Шънджънските институти за съвременни технологии (SIAT) към Китайската академия и болница „Фууай" към Китайската академия за медицински науки разработи нов тип магнитен

Министър Околийски: И двете ми дъщери са ваксинирани срещу HPV

„Аз съм баща на две дъщери. И двете са ваксинирани срещу HPV. За мен това казва всичко. Като родител не бих направил този избор, ако не вярвах безусловно в безопасността

Ще изследват новородените за още три тежки редки заболявания

От днес всички новородени ще бъдат изследвани за още три тежки редки заболявания – спинална мускулна атрофия, тежки комбинирани имунни дефицити и муковисцидоза

>