Втори отвлечен кораб с българи на борда край Йемен

26.11.2023 17:44
Товарен кораб. СНИМКАТА Е ИЛЮСТРАТИВНА, ИЗТОЧНИК: Pixabay

Нападатели заловиха танкер, свързан с Израел, с българи на борда, край бреговете на Аден, Йемен, съобщиха властите, цитирани от АП.

Никоя групировка все още не е поела отговорност, но нападението идва след други две морски атаки през последните дни, които са свързани с войната между Израел и „Хамас“.

Нападателите са пленили кораба „Сентръл парк“, плаващ под флага на Либерия в Аденския залив, съобщи компанията собственик Zodiac Maritime и частната разузнавателна фирма Ambrey.

Служител на американската отбрана също потвърди пред Асошиейтед прес, че атаката се е състояла.

Компанията нарече конфискацията „пиратски инцидент“. „Наш приоритет е безопасността на нашия 22-членен екипаж на борда“, каза Zodiac в изявление. „Корабът с турски капитан има многонационален екипаж, състоящ се от екипаж от руски, виетнамски, български, индийски, грузински и филипински граждани. Корабът превозва пълен товар с фосфорна киселина“, посочиха от компанията, предаде bTV.

Zodiac описва кораба като собственост на Clumvez Shipping Inc., въпреки че други документи директно назовават Zodiac като собственик. Базираната в Лондон Zodiac Maritime е част от Zodiac Group на израелския милиардер Еял Офер.

Не е ясно кой стои зад атаката. Аден се държи от сили, съюзени с международно признатото правителство на Йемен и водена от Саудитска Арабия коалиция, която се бори с подкрепяните от Иран йеменски бунтовници хути от години. Тази част от Аденския залив на теория е под контрола на тези сили и е доста отдалечена от контролираната от хутите територия в страната.

Служителят на отбраната на САЩ каза, че изглежда „неизвестен брой неидентифицирани въоръжени лица“ са завзели кораба.

Корабите са изключили системите си за проследяване, според данни от MarineTraffic.com, анализирани от АП. В случая на „Сентръл парк“ корабът е предавал последно преди четири дни, след като е напуснал Суецкия канал на юг към Червено море.

Атаките идват, когато глобалното корабоплаване все повече се оказва мишена в продължителната война, която заплашва да се превърне в по-широк регионален конфликт – дори след като примирието спря боевете и „Хамас“ размени заложници срещу палестински затворници, държани от Израел.

Миналата седмица пък товарен кораб, частично собственост на израелски бизнесмен, бе отвлечен от йеменските хути в Червено море, където на борда се оказа, че има двама българи. Тогава израелският премиер Бенямин Нетаняху обвини Иран в пиратство.

Други от От страната и света

Военните обезвредиха четири снаряда, изплували в морето край Синеморец

Специализиран екип от Военноморска база – Бургас изпълни задача по проучване, транспортиране и унищожаване на четири снаряда, извлечени от плавателен съд, открити днес на плажа в Синеморец

Съветник на Орбан: Демократичният мандат на следващия парламент ще е по-силен от всякога

Изключително високата избирателна активност на изборите в Унгария показва, че унгарската демокрация е „изключително силна", заяви Гергей Гуяш, ръководител на кабинета на министър-председателя Виктор

Официално: Магяр отвя Орбан със 138:54 мандата при близо 98% преброени бюлетини (Обновява се)

Виктор Орбан и неговата "Фидес" губят парламентарните избори в Унгария. Това показват данните на унгарската избирателна комисия при 98,13% преброени бюлетини

Социологическа агенция: Орбан губи изборите, "Тиса" с 55,5% от гласовете

Според данните, публикувани от социологическата агенция „Медиан", партията „Тиса" на Петер Магяр е получила 55,5% от гласовете, докато за „Фидес" на Виктор Орбан се прогнозират 37,9%, съобщи Euronews

Железопътното строителство в Китай набира стабилна скорост през първото тримесечие на годината

В събота Китайската държавна железопътна група обяви, че през първото тримесечие на тази година железопътното строителство е напреднало с високо качество и ефективност

>