Шахматните кралици се прибират в България

21.11.2023 12:55

След историческия успех днес на родна земя се очаква да се приберат шампионките ни по шахмат. За първи път страната ни е абсолютен шампион на Стария континент. Националният отбор спечели снощи първото място на Европейското първенство, което се провежда в Будва, Черна гора. Нургюл Салимова, Антоанета Стефанова, Виктория Радева, Гергана Пейчева и Белослава Кръстева си гарантираха златото, като победиха Грузия в последния кръг на първенството.

Двубоят вчера започна с реми. Последва победа с белите фигури на България, но Грузия изравни. В последната среща Гергана Пейчева победи и донесе така жадувания успех за страната ни, предаде NOVA.

"Не мога да повярвам! Ние сме шампиони! Последните минути бяха наистина тежки, защото аз спечелих играта си преди часове, но после резултатът беше изравнен. Последната партия беше тази на Гери. Нещата не изглеждаха много добре, но ние вярваме в нея, стискахме ѝ палци и тя успя. Мисля, че това е първият път от 20 години насам, в който шахът е толкова популярен в България. Много съм щастлива, че отзвукът в медиите е толкова положителен", заяви Антоанета Стефанова.

"Това беше една много нервна игра. Но Гергана е голям борец и днес го доказа отново", каза Петър Арнаудов, треньор на националния отбор.

Други от Футбол

В Гърция: Не отсъдиха дузпа срещу Десподов

Бившият гръцки съдия и в момента анализатор на съдийството в Гърция Панайотис Варухас заяви, че Кирил Десподов е бил ощетен в мача на ПАОК срещу "Атромитос" в неделя

Кметът на Пловдив за протеста на "Ботев": Уважавам правото им, но процедурите не трябва да се заобикалят

Полицията ограничава движението заради шествието на феновете, които тръгват от стадиона, за да стигнат до общината Кметът на Пловдив Костадин Димитров излезе с изявления по повод насрочения протест

"Ботев" (Пд) поиска преместване на 1/4-финалите от турнира за купата на България

Ръководството на "Ботев" (Пд) се обърна към Българската професионална футболна лига (БПФЛ) и Българския футболен съюз (БФС) с искане за промяна на датите за мачовете от четвъртфиналите в турнира за

"Локо" (Пд) на 1/4-финал за купата с 4:0 над "Монтана"

"Локо" отнесе 4:0 "Монтана" в Пловдив и се класира за 1/4-финалите на турнира за купата на България. Хуан Переа (26, 34) даде аванс от 2:0 за домакините, а Ефе Али в 40-ата мин направи 3:0

"Ботев" (Пд) на 1/4-финал за купата след 2:0 във Варна

Пловдивският "Ботев" се присъедини към "Левски", "Арда" и ЦСКА 1948 при 1/4-финалистите в турнира за купата на България. Във  Варна гостите победиха 2:0 закъсалия във всяко отношение "Спартак"

>